9 Mayıs 2009 Cumartesi

Amerika'da Üniversite Eğitimi


Vereceğim bilgilere geçmeden önce söylenmesi gereken şeylerin başında, amerikan eğitim sisteminin, amerikan ekonomisine her sene yaptığı 13 milyar dolarlık katkıdır. Bu nacizane bilgi, amerika'daki eğitim kalitesi hakkında ufak da bir fikir vermektedir.

Amerika 50 eyaletten oluşan, 300 milyon nüfuslu büyük bir mozaiktir. Amerika'da 2500 tanesi Community college olmak üzere 4000 adet üniversite bulunmaktadır.

Ön lisans (Community college), lisans, yüksek lisans, doktora konumunuza göre bu 4 seçenekten birisini seçmeniz mümkündür.

Ön Lisans : ülkemiz'de olduğu gibi Amerikan üniversitelerinde kredili sistem bulunmaktadır. 60 kredilik bir programa devam ederek, 2 yıllık bir eğiim süreci sonrasında diploma almak mümkündür.

Lisans : 4 öğrenim yılı olmak üzere yaklaşık 120 kredi karşılığında diplomanızı alabilirsiniz. yaz okullarına kalmak kaydı ile bu öğrenim süresi 3 yıla kadar inmektir.

Not: tıp ve mimarlık gibi bölümlerde bu süre uzamaktadır.

Yüksek Lisans : 30-36 kredinin tamamlandığı yüksek lisansta, 8-10 kadar ders alıp , bitirme tezi ardından tamamlanmaktadır. ortalama 2 yıl sürmektedir.

Doktora : Bu program bizim üniversitelerde olduğu gibi 3-4 yıl süren bir dönemi kapsamaktadır. Bilimsel nitelik taşıyan araştırmaların yürütüldüğü ve 30 kredilik ders alındığı bu eğitim dönemi, Amerikan eğitim sistemindeN mütevellit inanılmaz zor olmaktadır. Doktora programına katılmak için o alanda master yapmanız gerekmiyor. Lisans diplomasını aldığınız alanda doğrudan doktora yapma şansınız bulunmaktadır.

Tabi bu işin bir de maddi yönü var. 2 yıllık community college dediğimiz sistem öğrencilerin 3000 bin dolar ila 9000 dolar arasında eğitim almasını sağlamaktadır. ( daha sonra community college detaylı olarak anlatılacaktır. ki yurtdışı öğrencilerinin hedeflerine ulaşması açısından en mühim olan sistemdir.) Lisans yüksek lisan ve doktor programları üniversite'ye göre değişiklilik göstermektedir. 12 bin dolar'dan başlayarak 50 bin dolara kadar çıkmaktadır senelik eğitim.

Amerika'da devlet üniversiteleri olduğu gibi özel üniversitelerde mevcuttur. Aynen ülkemizde olduğu gibi. Bu demek değiildir ki, özel üniversiteler aynen bizim ülkemizdeki gibi kalitesiz ! Harvard ve Stanford gibi bir çok üniversite özel üniversitedir. Devlet üniversiteleri, özel üniversitelere göre daha ucuzdur. Eğitim kalitesi hemen hemen aynıdır.

Amerika'da lisan eğitimi almak için maddi hükümlülüklerin yanında, bir de kabul alma şartları vardır. Her üniversite başvuru esnasında lise notlarınız dökümünü ister ve gerçekten iyi bir üniversite'den kabul almak istiyorsanız not ortalamanız 4 üzeri olmalıdır. tabi bir de toefl belgesi gerekmektedir. toefl belgeniz yok ise; şartlı kabul dediğimiz, üniversite'ye başlamadan, üniversite'nin anlaşmalı olduğu yahut kendisinin sahip olduğu bir dil okulunda toefl seviyesine ulaşmayı taahhüt etmektir.

Yüksek lisans eğitimi almak için üniversite not ortalamanıza bakılmaktadır. ortalamanızın 3 olması iyi bir üniversite kabulü için yeterli olmaktadır. Ayrıca, hocalarınızdan alacağınız referans mektupları üniversiteler için belirleyici olmaktadır.

2 yıllık Community college denen sistem için kabul almak sıkıntı oluşturmamaktadır.

Önemli olan bier diğer nokta ise; Amerika'da üniversitelerin başlama tarihidir. Ülkemizde ollduğu gibi eylül'de başlamaktadır üniversiteler. İsteğe göre, güz (fall), kış (winter), ilkbahar (spring) ve yaz (summer) dönemleri bulunmaktadır. istediğiniz dönemde eğitimiznize başlayabilirsiniz.

Söylenmesi gereken en mühim şeylerden birisi ise, Dünya'nın en iyi üniversiteleri araştırmasında her daim ilk 100'de, 90 civarında Amerikan üniversitesinin bulunduğudur.

4 yorum:

 1. Gerçekten aydınlatıcı bilgiler var tesekkür ederim herkes adıına amerikan eğğitim sistemi hakkında süper bilgiler bulunmakta.Isterdim amerika gibi bir yerde okuyup kariyerde tavan yapmak ama şu an Ukraynadayım.Belki kısmet olursa yüksek lisans yada tamamen İngilizceyi öğrenme adina oraya gidebilirim.. :)

  YanıtlaSil
 2. Gidersin tabi ki. herşey, her zaman insanların istediği gibi olmuyor. umarım dilediğin gibi yüksek lisansını amerika'da yaparsın. olumlu düşüncelerin için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. guzel ama cok aciklayici degil
  Community collegeler nedir?
  Normal okullar nelerdir?
  Dil egitimleri Kac zamanda bitmektedir?

  YanıtlaSil
 4. hocam aslında bir yukarıdaki postta community collegeları yazdım, ama senin için bir daha söyliyeyim.

  community collegelar iki yıllık meslek yuksekokulları gibidir, daha ucuzdur ve 4 yıllık üniversitelere garantili geçiş imkanı sağlamaktadır. commmunity collegelar toefl belgesi istemiyorlar, şartlı kabul alınabiliyor. dil eğitimi için seviye 0 değilse, 5 ay çok rahat yeter bence.

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...