12 Mayıs 2009 Salı

Avustralya'da Eğitim


Avustralya'da eğitim almanın şartlarından bahsetmeden önce, biraz Avustralya hakkında bilgi vermek istiyorum.

Avustralya çok büyük bir yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen sadece 20 milyon insanın yaşadığı bir ülkedir. Bundan mütevellit, ekonomik düzeyi gerçekten çok yüksektir ve güvenlik sorunlarının çok az yaşandığı bir ülkedir.

Ayrıca Avustralya hükümeti yabancı öğrencilere çalışma izni vermektedir. Ülke, Amerika ve İngiltere'ye oranla çok daha ucuzdur.

Avustralya'da 2 si devlet üniversitesi olmak üzere 39 üniversite mevcuttur. Eğitim kalitesi mükemmele yakındır. Tüm dünya üzerindeki bilimsel araştırmaların yüzde 2.5'i sadece 20 milyon nüfusa sahip bir ülke'den çıkmıştır. Bu örnek eğitim kalitesi hakkındaki kuşkularınızı giderecektir.

Lise eğitimini 4 değil, 3 sene almış olan öğrenciler, bir nevi hazırlıkvari bir program olan Foundation year dediğimiz, öğrencilerin Avustralya eğitim sistemine adaptasyonu ve seçecekleri bölüme olan yatkınlıklarının sınandığı bir bölümü okumakla mükelleflerdir. Başarısız olunması durumunda Üniversite eğitimine geçemezsiniz.

Foundation year okutulmasının nedeni; Avustralya'da lise eğitiminin 4, lisans eğitiminin 3 yıl olmasıdır.

Avustralya'da üniversiteler diğer ülkeler'den farklı olarak Şubat ayında başlamaktadır.

Üniversite fiyatları: senelik 14 bin dolar ile 20 bin dolar arasında değişmektedir. ( avustralya doları hemen hemen 1 ytl'ye eşittir.)

Kabul almanız için, Ielts, Toefl yahut Twe 4 (minimum: 6.o, 550, 4.5) belgelerinden birisine ve lise diplomasına sahip olmakla mükellefsiniz.

Avustralya üniversitelerinin hepsi bütün dünya'da tanınırlar, diplomaları heryer'de geçer.

Şartların hepsini karşılıyabiliyorsanız; Aracı şirketler ile seçtiğiniz üniversite'ye başvurunuz yaptıktan sonra kabul belgenizle beraber, gerekli evrakları tamamlayıp vize görüşmesine gitmek son aşamadır.

Avustralya konsolosluğu, kabul belgesi olan öğrencilere vize konusunda sıkıntı çıkarmamaktadır.


23 yorum:

 1. yüksek lisans yapmak da aynı değil mi

  YanıtlaSil
 2. yüksek lisans eğitimi 2 senedir. başarı oranına göre bu süreyi kısaltmak mümkündür.

  YanıtlaSil
 3. 2 yıllıktan 4 yıllıgı geçiş söz konusu olabılırmı bilginiz varsa sevinirim..basarılar..

  onur.since83@hotmail.com

  YanıtlaSil
 4. 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş tabi ki mümkün. yalnız şöyle bir konu var; her üniversite kendinie has prosedürlere sahip. yani anlatmak istediğim, aldığınız bütün derslerin hepsini sayarlar mı ? onun garantisi yok . saymadığı dersler olacaktır belki. açığınızı biraz fazla çalışarak rahatlıkla kapatabilrsiniz. Kabul almanızda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Türkiye'edeki gibi bir takım sınavlara tabi tutulmayacaksınız en azından.

  saygılar.

  YanıtlaSil
 5. basvurular ne zaman basliyor?

  YanıtlaSil
 6. Başvurular şu an devam ediyor. Avustralya'da üniversiteler şubat'ta açıldığı için yeterli zaman fazlasıyla var. Eğer ikinci dönem başlamak isterseniz, onun içinde şubat gibi başvurabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 7. 2.30 ortalama ile mezun oldum ve master için avustralya düşünüyorum. Bu ortalamayla galiba pre-master diye bir olay varmış 3 yada 6 ay civarında. Bu master'ı 2.5 sene gibi bir süreye çeviriyor. Queensland universitesi sizce nası bir tercih ve bu pre-master almak zorunlumu bu gibi universitelerde?

  YanıtlaSil
 8. Aslında büyük bir ihtimalle 2.30 ile kabul alırsın master için. Pre master'a gerek olacağını zannetmiyorum, ama İngilizce eksikse Pre master zorunlu olabilir. zaten pre master üniversite bünyesinde olmaz büyük ihtimalle. üniversitelerin anlaşmalı olduğu college'larda verilir. bu eğitim sonrasında başarı gösterirsen Queensland'a alınırsın. ama dedim ya gerek olacağını zannetmiyorum, sadece sıkıntının not ortalamasında olduğunu düşünüyorsan. Queensland inanılmaz derece prestijli bir okul. kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ederim.

  saygılar.

  YanıtlaSil
 9. fiyatları çok pahalı burs imkanı var mı?

  YanıtlaSil
 10. aslında not ortalamanızı yazsaydınız daha kesin konuşabilirdim ama ortalamanız 3.4 ün üzerindeyse burs alabileceğinizi düşünüyorum okuldan. Bir de eyalet belediyelerinin bursları falan var, oradan da bir şeyler çıkar gibi.

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar, not ortalaması yüksek bir Radyo Sinema TV (iletişim) öğrencisinin Avustralya'da master yapma durumu nedir? İyi seviyede İngilizcem var. Avustralya'daki üniversitelerde iletişim bölümü ile alakalı bir kaynak bulamadım ne yazık ki. Esasında, oraya öğrenci olarak gidip yerleşmeye çalışmak amacım. Yazı için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 12. Toefl belgesi alabilirsen bütün üniversiteler'den kabul alırsın diye düşünüyorum. gittikten sonra yerleşmek kolay. binbir yolu var, illa ki niyetin olduktan sonra olur.

  YanıtlaSil
 13. Merhabalar ben fizyoterapi ogrencisiyim. 2,8 - 3.0 gibi bir not ortalamasiyla mezun olucam. Avustralya'da master yapmak ve sonrasinda oraya yerlesmek istiyorum. Mastera kabul edilirmiyim, ortalama fiyatlari ne kadar ve sonrasinda oraya yerlesebilirmiyim. Bu konular hakkinda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 14. Evet, master yapabilrsin. fakat, bildiğin gibi bütün üniversiteler paralı avustralya'da. ortalama 22 milyar üniversite ücretleri. Bir yıl orada kalıp çalışma şansın var mezuniyetten sonra. ha evlenirim dersen, yahut izin için başvurursan, açıkta varsa kabul edilirsen kalabilirsin.

  YanıtlaSil
 15. ciddimisiniz? ortalama 3.4 ün üzerindeyse burs alabiliyormuyuz bnim ortalamam 4 ün üzerinde olacak büyük ihtimal bu son senem burs alabilirmiyim burs derkende nasıl ne kadar burs yardım edin lütfen ! ..

  YanıtlaSil
 16. 4 ün üzerindeyse kesin avustralya olmasa bile dünyanın herhangi bir yerinden burs alabilirsin rahatlıkla.

  YanıtlaSil
 17. herhangi bir yer derken buna İngiltere ,ABD(Alaska'da olur farketmez),Kanada ,Almanyave Yeni Zelanda dahil mi? ayrıca Avustalya'dan burs almak için ne yapmak gerekli ? bir de burs derken nasıl bir burs alıyoruz?(okul ücretini ödemeyecek miyiz?)

  biliyorum çok soru sordum ama kusura bakmayın başka bir yerde bunların cevabını bulamadım ,şimdiden çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 18. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 19. estagfrullah. tam okul ücreti vermezler ama yüzde 50 olabilir ve bir miktar aylık. belediyeler de ciddi burslar verir onlarıda araştırmak lazım. vallahi yeni zelanda benim kafama çok yatıyor. ben bile master için gidebilirim :) almanya'da, avudsturya'da falan zaten ücretsiz üniler. ama ingiltere vermez çok çok yüksek olmadıkça.

  her üniversitenin prosedürü farklı. iletişime geçip baştan öğrenmek lazım ön kayıt ücretinin boşa gitmemesi için.

  YanıtlaSil
 20. çok teşekkür ederim ilk sene kazanamassam Almanya'yı düşüneceğim ve Almanya ve Avusturya'da bir miktar aylık veriyorlar mı? :)

  YanıtlaSil
 21. Verirler tabi ki. Ailenizin maddi durumunu belgelendirirsiniz, durumunuz iyi değilse aman aman, alırsınız.

  YanıtlaSil
 22. ben lisans eğitimi için avustralya düşünüyorum ielts ve toefl sınavlarının 2sine de girmem gerekir mi yoksa sadece ielts yeterli midir?

  YanıtlaSil
 23. Yaklasik 2.30 ortalama ile mezun olacagim. Endustri muhendisligi bolumum. avusturalyada masterim kabul edilir mi ?

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...