9 Mayıs 2009 Cumartesi

Community College


Community College nedir ?

Community college, Amerikan eğitim sisteminin parlayan yıldızıdır. Geçmişte uluslararası alanda çok fazla bilinirliği olmayan bu sistem, son yıllarda sağladığı avantajlar ile adeta patlama yapmıştır.

Öğrencilerin Community Collegelarda okumalarının genellikle iki nedeni vardır,

1- Öğrencinin lise not ortalaması kötü ise yahut istediği üniversite'de kabul alamamışsa, daha iyi bir üniversite'ye geçiş yapmak için basamak olarak kullanılır Community Collegelar. Daha iyi idrak edilmesi açısından bir örnek verecek olursak: Community College'de political science okuyan bir öğrenci not ortalamasını yüksek tutması durumunda 4 yıllık çok prestijli bir üniversite'ye geçi yapabilir.

2- Tercih edilmesinin 2. nedeni ise fiyatlarıdır. 4 yıllık üniversiteler 12 bin dolar'dan kapı açarken, Community Collegelar 4 bin dolar'dan başlamaktadır.

Community college seçerken her öğrenci kendi kıstasları dahilinde hareket etmektedir. Amerika'nın her eyalet'inde bir çok Commuinty college bulunmaktadır. Her eyalet güvenlik ve fiyat olarak birbirinden farklılık göstermektedir. Genelde College seçerken bu iki husus kıstas olarak alınır. Bunun sebei ise; bütün Community Collegelar eğitim kalitesi olarak biribirine çok yakındır.

Community Collegelar kendi eyalet'inde bulunan bazı üniversiteler ile anlaşmalıdır.

Bu anlaşmanın avantajı nedir ?

4 senelik iyi bir üniversite'ye direk geçiş imkanı sağlamaktadır. Not ortalamanızın fazla bir önemi olmamaktadır.

4 senelik üniverite'ye geçiş yapabileceğiniz gibi, ön lisans diploması alarak iş hayatına atılabilirsiniz.

Not: Community Collegelarda bulunan bölümler ayrıca yazılacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...