30 Mayıs 2009 Cumartesi

Kanada'da Üniversite Eğitimi


Kanada'da eğitim almanın şartlarından bahsetmeden önce, biraz Kanada hakkında bilgi vermek daha iyi olacak.

Kanada 10 ayrı eyalet ve 2 bölgeden oluşan dünyanın en büyük geniş topraklarına sahip olmasına rağmen nüfusu sadece 30 milyon olan bir ülkedir. Kanada'nın, İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili vardır. Kanada, Dünya Bankası tarafından dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilmiştir. Gayri safi milli hasılası 26 bin dolarıdır. Bu da ülkenin refah seviyesi hakkında bir izlenim edinmenize yardımcı olacaktır.

Kanada'da eğitim,

Kanada, Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Bunun sebebi: öğrencilere çalışma izni verilmesi ve üniversite ücretlerinin Amerika ve Avustralya'ya nazaran daha uygun olmasıdır.

Kanada'da eğitim dili genellikle İngilizcedir. Buna ilaveten bazı üniversitelerde Fransızca bölümlerde mevcuttur. Eğitiminizi bu dillerden birisini seçerek tamamlamanız mümkündür.

Kanada'daki üniversiteleri sadece alanınızın derslerini alarak bitirmeniz pek mümkün değildir. Mühendislik dalında eğitim aldığınızı farzedelim. Bunun yanında edebiyat, tarih ve bunun gibi dersleri almanız şart koşulacaktır. Bundaki amaç daha kalifiye mezun vermektir.

Kanada'da eğitim birçok ülkeye göre daha ucuz olmasına rağmen aile desteği olmayan bir öğrencinin full time eğitim görebilmesi zordur. Part time çalışma imkanına sahip olacaksınız. Buna ilaveten üniversiteler başarılı öğrencilerine gayet tatmin edici burslar sağlamaktadırlar. Ayrıca eyaletlerin burs ve ödeneklerine başvurmak mümkündür.

Akademik yıl, Eylül ayından Mayıs ayına kadar sürer ( ara dönemlerde kabul almak mümkündür) . Yaz aylarında da eğitim devam etmektedir. İngilizce öğrenim yapılan üniversitelerde lisan seviyesini tesbit için en önemli ölçü Toefl sınavıdır. Buna ilaveten Ielts gibi diğer İngilizce sınavları da kabul edil mektedir. Fransızca öğrenim yapılan üniversiteler, lisan tespit sınavını kendileri düzenlemektedir.

Kanada'da üniversiteyi biirdikten sonra Kanada devleti size Toronto ve Vancouver'da 1, diğer eyaletlerde 2 yıl çalışma izni vermektedir.

Üniversite lisans Eğitimi 4 yıldır.
Master eğitimi 2 yıldır. Bazı üniversitelerde 1 yıllık programlar bulunmaktadır.

Üniversitelerin çoğu devlete bağlı olduğu için fiyatlarıda bununla doğru orantılı olarak düşüktür. 5 bin usd ile 14 bin usd arasında değişmektedir çoğu üniversitenin fiyatı.

Üniversitelere başvurunuzu kendiniz yapabilirsiniz veya danışmanlık şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Ama şunu unutmamanızda fayda var: ''kabulünüz kesin gelir, vizenizi yüzde 90 alırız'' türünden laflara kesinlikle itimat etmeyiniz. Kanada vizesi almak gerçekten zordur.

Üniversiteye Toefl belgesi (sanırım 213 gibi bir puan istiyorlar) ve çevirisi yapılmış bir biçimde lise derslerinizin notları, diplomanız ile başvuru yapabilirsiniz. Notlarınızın yüksekliğine göre kabul alacağınız üniversite değişecektir. Ama unutulmaması gereken; Kanada'da eğitimin gerçekten çok kaliteli olduuğdur. Kanada'da birçok top class üniversite bulunmaktadır.

Bunlara ilaveten,

2 senelik community college ve gerçekten kalifiye insanlar mezun eden muhteşem bölümlere sahip olan Technical Institutes'lerde eğitim görebilirsiniz.


13 yorum:

 1. merhaba
  kanada güzel şehir anlatılanlar ve araştırmalarıma göre bu ülkede 1 dk durmayıp oraya gidesim var.ama tabii maddi olanaklar beni kısıtlıyor.
  bu arada merak ettiğim konularda var.
  özellikle kanada nın en iyi üniversiteleri hangileri ve bu üniversitelere her isteyen girebilirmi?ucuz diyorsunuz ama mühendislik tıp gibi alanlar en aşağı 20 bin cad başlıyormuş sadece okul parası.yani avustralya ile kanada arasında kalıyorum bilmiyorum kafam karışık
  bana mail atarmısın
  sol7dier@gmail.com

  YanıtlaSil
 2. yorumunu yeni gördüm. mail adresini aldım. soruların hakkında garanti olması bakımından ufak bir araştırma yapıp, sana mail atarım.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba ben de bu sene Kanada icin basvuru yapmak istiyorum.Toefl skorum 79(IBT) fakat sizin puan sisteminiz hangisi onu anlayamadim.Yeterli olur mu acaba bu puan.Cevap yazarsaniz cok memnun olurum.tesekkurler

  YanıtlaSil
 4. hımmm 79 biraz sınırda kalmış ama büyük ihtimalle kabul edilir. onu senin için öğreneyim. birkaç gün zaman ver bana. yine buraya yazarım.

  YanıtlaSil
 5. KAnada eğitim yönüyle gerçekten top bir ülkedir buna göre de öğrenci alırken daha seçici olmaları gerekmektedir.

  YanıtlaSil
 6. Akademk yılda ara dönelernde başvuru yapabilmektesiniz. Üniversitelerinden mezun olunca gerçekten kalifiye oluyorsunuz.

  YanıtlaSil
 7. merhaba ,
  ben yurtdışında okuyorum ve türkiyedeki üniversiteye geçiş yapmak istiyorum..ben daha önce üniversite bitirdim türkiye de.2.kez lisans okuyorum şu anda...geçiş durumunda türkiye deki üniversite benım önceden aldığım dıplomamamı bakacak ?yoksa maddelerde öss falan bişeyler yazıo bunlarla ilgili bişey mi ister?anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim
  İYİ AKŞAMLAR

  YanıtlaSil
 8. Şu an okuduğunuz üniversitedeki not ortalamanıza bakarlar. geçmişle alakası yok yani.

  YanıtlaSil
 9. http://www.kocaeliyurtdisiegitim.com/promosyon-yurtdisi-egitim-2010/promosyonlar-kanada.html

  YanıtlaSil
 10. dil mezunuyum 9 eylül uni. mütercim tercümanlıkta okuyorum acaba kanada da istedigim bölümü okuyabilirmiyim(tıp,mühendislik...)

  YanıtlaSil
 11. mrblar size bir kaç soru sorabilir miyim hala oradaysanız tabi ?

  YanıtlaSil
 12. türkiyede liseyi bitirip üniversiteyi kanada da okumak istiyorum oradaki üniversiteler yurtdışından gelen öğrencileri neye göre alıyorlar?

  YanıtlaSil
 13. Aynen katılıyorum Kanada üniversiteleri yurtdışında eğitim düşünenlerin kesinlikle tercih edilmesi gereken prestijdeler

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...