2 Haziran 2009 Salı

Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi


Aslına bakarsanız pek yazmaya niyetli değildim Bulgaristan'ı. Gitmeyi düşünen birkaç arkadaş, mail adresime ciddi ciddi gitmeyi düşündüklerini, bilgilendirici bir yazı yazmamı rica ettiler. Ha, Bulgaristan'a öğrenci gönderen danışmanlar, danışmanlık şirketleri yok mu ? inanılmaz derecede fazla. Kim bilir belki de bu yüzden böyle bir istekte bulundular... Oraya giden birkaç arkadaşım ve çeşitli internet sitelerinden topladığım bilgileri kendi yorumumla harmanlamam gerekliydi, bunu yapmaya çalıştım.

En başta Bulgaristan'ın tercih edilmesindeki ana sebep, sebepler neler ?

Bulgaristan üniversitelerinin ucuz olması ve Bulgaristan'da yaşam koşullarının uygunluğu. ( maddi açından) Bir kere şu konuda mutabık olmak gerek; burada devlet üniversitesini kazanan hiç kimse gidip bulgaristan'da eğitim almaz. Ülkemizde özel üniversiteler kapıyı 16 milyar liradan açmaya başladılar ve bununla başa çıkamayacak, bir yandan da okuma isteğinden, azminden vazgeçmeyen arkadaşlar için biçilmiş kaftandır Bulgaristan. Türkiye'de bir öğrenci Marmara'yı kazanır, Cambridge gider ona bir şey denmez, ama Bulgaristan'ın tercih sebebi kesinlikle ve kesinlikle maddiyata dayalıdır. ( tıp öğrencilerini ayrı tutuyorum ) Türkiye'de harcadığınız parayla Bulgaristan'da krallar gibi yaşarsınız gibi bir şehir efsanesi olmasına rağmen Bulgaristan Türkiye'ye kıyasla daha ucuzdur.

Bulgaristan üniversiteler için senelik ortalama bir rakam belirleyeceksek, en doğrusu 3 bin euro olacaktır. Arkadaşlarımın ödedeği ücret ve birçok internet sitesinde yazılan bu şekilde.

Evet, Bulgaristan üniversitelerinin birçoğu EUA'ya üyedir ( Avrupa Üniversiteler Birliğ ) aynı zamanda Avrupa Birliğİnede üyedir. Bu demek değildir ki bütün Avrupa ülkelerinde diploması tanınsın ! Bildiğim kadarıyla Romanya ve Bulgaristan bazı Avrupa ülkeleriyle mahkemelik. İngiltere, Avusturya ve birkaç ülke daha Bu ülkelerin üniversitelerin verdikleri diplomalara geçerlilik vermemişti ve bunun üzerine mahkemelik olmuşlardı. Belki mahkeme sonuçlanmıştır. Bilen varsa ve yorum kısımına yazarza güzel olur.

Her sitede farklı şeyler okudum. Açıkçası orata yolu bulmaya çalışmak biraz zor. Kimi sitelerde Amerika'nın bile denklik verdiği yazılmış, ki bunu söylemek biraz hayalperestliktir. Ha, ben Bulgaristan'da okuyorum, Not ortalamam 3.5, ben İngiltere yahut Amerika'ya geçiş yapmak istiyorum, yapabilir miyim ? tabi ki yapabilrsin. İlla ki sana kabul verecek üniversiteler çıkacaktır. Zaten bütün danışmanlarda bunu söyleyecektir size. Geçiş yaparsın, yapmasına da kaç tane dersini saydırırsın o üniversitelere ? İkinci sınıfı bitirdiğinizi varsayarak söyliyeyim; toplamda 24 ders aldığınızı farzedelim, bunların en fazla 12 tanesini saydırabilrsiniz. Daha fazlasını saymazlar ! bu da size otamatikman 1 sene kaybettirmiş olur. O da en iyi ihtimalle !

Tıp ve Diş hekimliği, bu bölümlerin Türkiye'de denkliği var mıdır ?

Bu bölümlerden mezun olduktan sonra Türkiye'de bir denklik sınavına tabi tutuluyorsunuz. Bilmiyorum hala öyle midir ? eskiden öyleydi. Bu sınavı başarıyla verirseniz Doktorluğa hak kazanabilrsiniz ülkemizde. Ha, ben daha Bulgaristan'da tıp bitirip Türkiye'de doktorluk yapan görmedim. Gören varsa beri gelsin...

Not: Bu alandaki üniversitelerin hemen hemen hepsi Bulgarca eğitim veriyor. Bir sene hazırlık okuyacağınızı unutmayın.

Şu an için denkliği olan üniversiteler,

SOFYA ÜNİVERSİTELERİ-

2. Sofya Teknik Üniversitesi
3. Sofya Tıp Üniversitesi
4. Sofya Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi
5. Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi
6. Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi
7. Milli Spor Akademisi
8. Sanat Akademisi

PLOVDİV ÜNİVERSİTELERİ

1. Plovdiv Üniversitesi (Paisi Hilendarski)
2. Plovdiv Teknik Üniversitesi
3. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi
4. Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi
5. Plovdiv Tıp Üniversitesi

VARNA ÜNİVERSİTELERİ

1. Varna Tıp Üniversitesi
2. Varna Teknik Üniversitesi

Buradan aldığınız diplomalarla Yök size, '' ben senin diplomanı tanıdım kardeşim, askerliği kısa dönem yap ,sonrada gel devlet dairesinde çalış'' demeyecektir. Denklik almınızda en büyük iş size düşmektedir. Referanslarınız, not ortalamanız, devam süreniz bunda önemli rol oynayacaktır. En nihayetinde Bulgaristan öyle veya böyle AB üyesi ! Gerçekten Öss nin azizliğine uğramış, oraya gidip okuyan, sıkı çalışan öğrenciler diplomalarını tanıtacaktır. Hatta ve hatta 1 yahut 2 kademeli denklik sınavına bile girseler, temelleri sağlam olduğundan alınlarının akıyla çıkacaklardır. Eğer diyorsaniz ki: ben giderim paşalar gibi rüşvetle okul bitiririm, diskolarda sabahlarım; o zaman 15 ay askerlik hayırlı olsun...

Not: Tam anlamıyla ülke'nin eğitim sistemi hakkında bilgi veremedim kusura bakılmasın. Duyduğum, öğrendiğim bazı şeyleri yazmaya çalıştım.




9 yorum:

 1. Çok güzel açıklamışsın ama 1-2 soru sormak istiyorum tıp'ta okumak illaki zordur bir eşitağılık öğrencisi orada ne kadar zorlanabilir?
  Ayrıca ingilizce bölüm seçildiğinde seviyemiz en az ne kadar olmalı? Teşşekkür Ederim..

  YanıtlaSil
 2. selamlar.

  tıp bulgarca diye biliyorum. zaten tıp okuyanların çoğu eşit ağırlıkçı. hiç zorluk çekmezsin. tabi mecburen bir sene hazırlık okumak durumunda kalıyorsun.

  YanıtlaSil
 3. Kardes ben kıbrısda okuyorum 1. sınıfı bitirdim bulgaristana gecip ordan da son sene ingiltereye oxforda gitme şansım warmıs oyle duydum 1 sene orda okuyup diploma alabilirmiyim ?

  YanıtlaSil
 4. la mal unıversıtelerın arsında varna ekono mı unıversıtesı nerde yapacagın sıtenı sıkem

  YanıtlaSil
 5. kardeş ben bulgaristanda okuyorum bunların tamamı tartışmaya açık konular burada üni var avrupanın 15 içinde ünide var 500 de ama tr ile kıyaslamaya gerek var mı? dedigin gibi rüşvet yiyen okullar var onlar bitik ama bazı ünilerde okumak geçmek aşırı zor orayı okuyan adamlarda zaten 4. sınıfta bi firmayla sözleşme imzalıyorlar burada okul okul sınıf sınıf durumlar farklılık gösteriyor ama çalışmayıp rüşvetle geçecek adama yazık boşa zaman kaybı rezil olmak var tr de 15 ay askerlik olayı :)

  YanıtlaSil
 6. Tam atmasyon yazmış bunu kim yazmışsa :):):)

  YanıtlaSil
 7. Bulgaristan da eğitim hakkında ki bütün sorularınızın cevabını www.iskandinav.net adresinde bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 8. Elinden geldiğince yorumda bulunmuş arkadaş teşekkürler paylaşımın için.

  YanıtlaSil
 9. Bulgaristan hakkındaki sorularınıza detaylı bilgilere Bulgaristan üniversiteleri Türkiye Kayıt Merkezi http://www.egitimbulgaria.com dan ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...