18 Kasım 2009 Çarşamba

Almanya'da Üniversite EğitimiAlmanya'da Egitim

Almanya’da Eğitim için birçok alternatifiniz vardır.

1.Üniversite Eğitimi: Eğer yeterli derecede Almanca bilgisine sahipseniz üniversitelerden aldığınız kabul belgesiyle eğitime vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki Almanya’da hiç Almanca bilgisi olmadan kabul veren üniversitelerde bulunmaktadır.

2.Dil Kursu + Üniversite Eğitimi: Almanca bilginiz yoksa başvurduğunuz üniversitenin bünyesinde bulunan ya da dışarıdan bir dil kursuna kayıt yaptırıp üniversitelerden alacağınız kabul veya teyit belgesiyle Almanya’da eğitim görebilirsiniz.

3.Dil Kursu: Almanya’da hiç bir üniversiteye başvurmamış ve elinizde teyit veya kabul belgesi yoksa sadece dil kursu için başvurup dil vizesi alabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu şekilde sadece dil kursu vizesi alanların vizeleri sonradan örgenci vizesine dönüşmemektedir. Önemli: Sitemizde sadece dil kursu kayit belgeleriyle basvurup ögrenci adayi vizesi alan arkadaslarimizda var.

Üniversitelere Başvurmak İçin Gereken Belgeler

1. Lise diplomasinin onaylı kopyası +onaylı tercümesi (Lise Diplomaniz üniversitenizdeyse üniversitenin ögrenci islerinden orjinalini alabilirsiniz)

2. ÖSYM SONUÇ BELGESİ’NİN onaylı kopyası + onaylı tercümesi (Bu belgeyi ÖSYM’den ve üniversitenizin öğrenci islerinden temin edebilirsiniz. Öğrenci isleri bu belgenin orijinalini vermiyor. Fotokopisini çektirip okulunuza aslinin aynidir diye mühürletin. İçiniz rahat olsun sorun çıkmaz)

3. CV (Özgeçmiş) (Almanca)

4. Pasaportun fotokopisi

5. Almanca sertifika (onaylı kopyası) (Varsa)

6. 1 x fotoğraf

7. Üniversite Transcript`i (Almanca Tercümesi.) (Okulundan İngilizce Alabilirseniz Almanca Tercümesine Gerek Yok)

8. Ön Lisans ya da Lisans Diplomasının onaylı kopyası + onaylı tercümesi (eğer varsa
)
9. Üniversite kayıt başvurusu.

-Üniversitelerle yazışarak formları isteyebilirsiniz.
-Üniversitelerin internet sitelerinden de formları temin edebilirsiniz.

10. Staj Belgesi onaylı kopyası + onaylı tercümesi (Genelde Fachhochschule’ler istemektedir. Çoğu üniversite bu belgeye ihtiyaç duymuyor.)

11. Iyi Niyet Mektubu (Bazi Üniversiteler istiyor.Istemeseler bile Yazilmasinda Fayda var)

Üniversitelere Başvuru.

Üniversitelere başvurularınızı 2 şekilde yapabilirsiniz.

1.Üniversitelerin internet sitelerinden başvuru formlarını online doldurup çıktısını alıyorsunuz. Daha sonra çıktısını aldığınız formu imzalayıp diğer evraklarla birlikte üniversiteye postalıyorsunuz. Bu yöntemin avantajı üniversitedeki yetkililer başvuru formunuzu daha önceden inceleme imkânı buluyor ve postaya göre daha kısa sürede cevap alabiliyorsunuz.

2.İnternetten ya da postayla temin ettiğimiz başvuru formunu doldurup gerekli yerleri imzalayıp diğer belgelerle birlikte üniversiteye postalıyorsunuz.

NOT: Üniversitelerden cevaplar genelde uzun sürede geliyor. Zamanlamayı iyi yapmalısınız. Konsolosluktaki randevunuza yetişecek şekilde başvurularınızı yapın. Daha sonra sıkıntı çekmeyin. FH Dortmund ve Duisburg/Essen genelde kısa sürede cevap yolluyorlar.

İyi Niyet Mektubunun Konusu,

Mektubunuzda Kendinizden bahsedin ve aşağıdaki sorunların yanıtlarına yer verin.
Neden Almanya?
Neden Bu Üniversite?
Gelecek Hedefleriniz neler?
Eğitiminizin Sonunda Ne Yapacaksınız? (“Eğitimimin Sonunda Ülkeme Geri Dönecegim” gibi)

Almanya’da Eğitim için Vize Başvurusunda Gereken Belgeler.

1.Geçerlilik süresi 1 yıl olan Pasaport

2.3 tane biometrik resim

3. İkamet izni başvuru formu. (iki nüsha olarak doldurulmalı)

4.Anne, Baba ikametgâh ilmühaberi ve Almanca Tercümesi

5. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Anne, baba, bütün kardeşler ve varsa çocuklar ismen belirtilmeli)

6.30000€ Teminatlı Sağlık ve Seyahat Sigortası

7.Dört yıllık bölümün kazanıldığını gösteren ÖSS Sınav Belgesi ve ÖSYS Sonuç Belgesi

8.İki veya dört yıllık eğitim süresini gösteren Türk üniversitesine ait kayıt belgesi veya diploması.

9. Bugüne kadar alınan ders notları (transkript)

7.Dil Kursu Kayıt Belgesi. (Haftada en az 20 saat dersin görüldüğünü gösteren katılım belgesiyle yabancı öğrenciler için uygulanan “DSH” sınavına, “TestDAF” sınavına veya Goethe Enstitülerinin düzenlediği “ZOP” hazırlanıldığını gösteren belge ibraz edilmeli.

8. Alman üniversitesinin başvuru teyidi (Bewerberbestätigung) veya kabul belgesi (Zulassungsbescheid)

9.Almanya’da geçiminizi nasıl sağladığınızı gösteren Bloke Hesap Formları, Anne ya da Babanın Garantör olduğuna dair noterden onaylı taahhütname veya Almanya’da bulunan tanıdıklarınızın size garantör olduğunu gösteren Alman Makamlar tarafından düzenlenmiş Garantör Belgesi. Bu 3’ünden sadece 1’ni yapmalısınız.

10.Kendinize ve ailenize ait ev-arsa tapuları, araç ruhsatları, banka hesap cüzdanları, kira gelirlerini gösteren belgeler… gibi belgeler de ibraz edilmelidir.

11.Eski Pasaportlarınızı da yanınızda götürmelisiniz ya da Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş daha önce almış olduğunuz pasaportları gösteren belgeyi ibraz etmelisiniz.

12. Iyi Niyet Mektubu (Yazilmasinda Fayda var.Yazmak Zorunda degilsiniz.)

NOT: Her belgenin orijinalleri ve 2 adet fotokopisi istenmektedir. Tercümeler yeminli tercüman tarafından yapılmalıdır. Notere gerek yok.

Öğrenim masraflarının finanse edilmesiyle ilgili bilgiler
• Almanya’da, Alman İkamet Yasasının 66. – 68. maddelerine uygun şekilde düzenlenmiş taahhütname (Verpflichtungserklärung);
Önemli: Taahhütnamede „Zum Sprachkurs/Studium“ (dil kursu/yüksek öğrenim için) mutlaka yer almalı.

• Ebeveynlerin taahhütnamesi (taahhütnameyi verenin imzası resmi şekilde tasdik edilmesi gerekiyor yani Noter’den yapılmalı)

— Taahhütnamede, öğrenciye her ay Alman Eğitim Teşvik Kanununda belirtilen tutarın (şu an geçerli tutar aylık 585 Avro veya yıllık 7.020 Avro) öğrenciye verileceği bilgisi yer almalı.

— Taahhütname dışında, ebeveynlerin gelir ve mal varlığına ilişkin, kısa ve uzun vadeli banka hesapları v.s. gibi belgeler de ibraz edilmeli.

— Bu belgelerin tercümeleri de ibraz edilmeli.
- Almanya’da bloke edilmiş bir banka hesabının açılması.
— Bu hesaba Alman Eğitim Teşvik Kanununda belirtilen ve şu an geçerli yıllık tutar olan 7.020 Avro yatırılacak, her ay bu paranın 1:12’si öğrenciye ödenecek.
— Bloke edilmiş bir banka hesabını Almanya’da herhangi bir bankada açtırmak mümkün. (Konsolosluk sitesinde her ne kadar böyle yazsa da Ankara Alman Büyükelçiliği sadece Deutsche Bank’tan acilmiş Bloke Hesabi kabul ediyor

Deutsche Bank’ta Bloke Hesap Açılması
Öncelikle hesap açılması için studenten-bsc.nord@db.com isimli e-posta adresinden bloke hesap formlarını istiyoruz. Belgeler Almanca ve İngilizce olarak maksimum 1 gün sonra mailinize yollanıyor. Formların çıktısını alıyorsunuz ve gerekli yerleri dolduruyorsunuz ama hiç bir yere imza atmıyorsunuz. (Hangi formu nasıl doldurmanız gerektiğini resimli olarak anlattım.) İmzanızı başvuru yapacağınız büyükelçiliğin hukuk bürosunda görevlinin gözetiminde atacaksınız. Bloke hesap formlarıyla birlikte Dil Kursu Kayıt belgenizi, Üniversite Kabulü veya Teyidini ve Pasaport fotokopinizi de götürmelisiniz. Görevli size imzalamanız gereken yerleri gösterecek. Daha sonra yetkili kişi sizin formlarınızı mühürleyip tekrar geri size verecek. Sizde bu formları randevunuzda görüştüğünüz görevliye vereceksiniz. Görevli bu belgeleri Deutche Bank’in Hamburg Şubesine gönderiyor ve Banka sizin ikamet edeceğiniz şehirde size en yakin şubede size hesap açıyor.

“Bloke Hesap Formlarını Randevu günü mü mühürleteceğiz yoksa randevumuzdan önce mi mühürleteceğiz?” diye çok soruluyor.

Arkadaşlar, formları ister randevu gününüzde, isterseniz randevunuzdan önce mühürletebilirsiniz. Eğer randevu günü mühürletecekseniz, randevunuzu alırken Bloke Hesap işlemlerini yapacağınızı belirtin. Çünkü size ona göre gün ve saatte randevu verecekler.

NOT: Ankara Alman Büyükelçiliği bloke hesap formlarını bankaya kendi yolluyor. Ancak İzmir ve İstanbul’dan başvuranlardan bloke hesap formlarını bankaya kendileri yollayanlar da olmuştur.

Almanya'da eğitim blogspot.com dan alıntıdır.

12 yorum:

 1. merhaba ben hamburgta sivil havacılık sinema televizyon grafik tasarım iletişim gazetecilik müzik ,beden eğitimi gibi bölümler okumak istiyorum,ama önce dil öğrenmem gerek öss sınavından barajı geçersem yurt dışında hamburgta bu bölümlerden birinde açıktanda okuma şansım varmı neler yapmalıyım adresim (chrismist@hotmail.com) yardım edin lütfen

  YanıtlaSil
 2. bu ölümleri açıktan okuma şansın olmaz dostum. ama barajı geçip dil öğrenirsen, pekala kayıt olup öğrenebilirsin.

  YanıtlaSil
 3. YURTDIŞINDAKİ üniversitelerin ösym ile bağantısı ne kayıt belgesi istemesi neden puana mı bakıyorlar...

  YanıtlaSil
 4. Hiç dil bilmiyorum yurtdışı için dili gidip o ülkede öğrenme imkanım yokmu dil kursunda...oradan üniversiteye geçme böyle ülkeler yokmu

  YanıtlaSil
 5. 1. puan çok mühim değil barajı geç yeter. o yüzden.

  2. dil kursunda ögrenebilirsin almanya için soruyorsan hazırlık kavramı yok üniversitelerinde. hangi ülkede istersen okursun.

  YanıtlaSil
 6. barajı geçmem istediğim bölümde okumam anlamına geliomu

  YanıtlaSil
 7. hayır, not ortalaman çok daha önemli. o sadece bir mükellefiyet.

  YanıtlaSil
 8. ben ukraynada havacılık üniversitesinde uçak müh. okuyorum ama son sınıfta yane 4. sınıfta almanyaya geçiş yapabilirmiyim yada yapabilirsem nasıl yapabilirim ?
  ve bir diğer sorum yüksek lisans ve doktara için üniversitelerin aradıkları şartları öğrenip üniversitelere herhangi bir para verilip verilmediğini sorabilirmiyim ..
  lütfen beni bilgilendirebilirmisiniz ? (best_of_eye@hotmail.com) tesekkurler..

  YanıtlaSil
 9. Merhaba yukarıda galiba cevaplanmış ama şartları yerine getirdikten sonra üniversite kabul verirken neye bakıyor.Lise not ortalamasına mı?
  Yoksa sınav mı yapıyor mulakat mı yapıyor?

  YanıtlaSil
 10. Merhaba ben sunu merak ediyorum;bankaya hesap actirdiktan sonra para ne zaman yatiriliyor?cunku vize randevusu aldiginda daha hesap acilip para yatmamissa,konsolosluk paranin yattigina dair belgeyi istemiyor mu?? Yukarida anlatimda anladigim kadariyla vize basvurusunda,banka hesap acma islemleri hallediliyor konsolusluk gorevlisi tarafindan,daha para yatmamis oluyor.Para ne zaman yatacak? Ve mail adresinden form nasil istenecek?almanca olarak,banka hesap formu istiyorum mu yazacagiz?

  YanıtlaSil
 11. merhaba şuan herhangi bir önlisans kaydım bulunmamakta sınava gireceğim başvuru şartları aynı mı birde 30000 € sigorta tam olarak nedir

  YanıtlaSil
 12. overstappen zorgverzekeraar zorg verzekeringen vergelijken aanvullende ziektekostenverzekering pno ziektekosten
  my webpage: studenten zorgverzekering goedkoopste

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...