2 Aralık 2009 Çarşamba

Azerbaycan'da Üniversite EğitimiAzerbaycan'da okumak için,

1-) ÖSS'ye girip yeterli puanı alıp Bakü'yü kazanarak öğrenci olmak :

Kesinlikle öğrenciliğinizin en garantili olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından öğrenciliğinizin tanınmasının maksimum düzeyde olduğu öğrenim seçeneğidir.

ÖSS'ye girersiniz, gereken alandaki soruları yanıtlarsınız, sonuçlar açıklanınca puanınıza ve puanınızın türüne göre ÖSYM Kılavuzu'ndan bir üniversite seçersiniz ardından kazanırsanız yerleştirmeyle Bakü'de öğrenci olmaya hak kazanırsınız.

Bu şekilde Azerbaycan'a gelirseniz; Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği'nde dosyanızı açtırırsınız ve üniversitenizin dekanlığı ile halledemediğiniz problemleri müşavirliğe bildirebilirsiniz.Öğrenci pasaportunuzun süresini ücretsiz olarak uzattırabilirsiniz.Erkek öğrenciler için Askerlik Şubeleri'ne gönderilen EK-C2'nin temin edilir.Bölümünüze göre denkliğiniz Türkiye'de herhangi bir sınava girmeden direk tanınır.Azerbaycan'a 1 eğitim yılı içerisinde birden fazla giriş-çıkış yapacağınız için çok girişli çıkışlı vize (multi-vize)'nin ücretsiz alınması ve bunun gibi birçok avantajınız olacaktır.

2-)ÖSS'ye girip 185 barajını aşıp Bakü'yü kazanmadan kayıt yaptırarak öğrenci olmak ;

ÖSS'ye girip 2. bölümlerden birinin 185 barajını aşmanız durumunda Bakü'de herhangi bir üniversiteye kendi isteğinizle gelip kayıt yaptırırsanız Eğitim Müşavirliği'nde dosya açtırma hakkınız olacaktır.Bu durumda denkliğinizin tanınması hariç diğer tüm avantajlar ÖSS'de kazanarak gelmiş öğrencilerle aynı olacaktır.

Buradan mezun olunca denkliğiniz YÖK tarafından tanınmayacaktır ancak Denklik Sınavı'na girerek bu sorunu da halledebileceğinizi sanıyorum.Tabi herkes bu sınavı kazanamayacaktır :)

3-)ÖSS'ye girmeden kafanıza esip gelip kayıt yaptırarak öğrenci olmak ;

Bu durum en sakat öğrencilik durumudur aslında.Çünkü; ne multi-vizenizi Eğitim Müşavirliği alır, ne pasaportunuzu ücretsiz uzatır, ne okul problemleriniz ile ilgililenen bir Türkiye Cumhuriyeti görevlisi bulabilirsiniz.(Aslında bu çok büyük problem değil, biz kazanarak geldik ama yine de bizimle çok ilgilenmiyorlar :) Ama onlarda haklı o kadar öğrenci o kadar problem hangi birine sıra gelsin :p)

Bu statüyle mezun olunca da denkliğiniz tanınmayacaktır maalesef :) Ama Denklik Sınavı sizin için...

Anlayacağınız harbiden okulunu okumaya gelenlerede, babasının parasını yemek isteyenlere de, askerliğini biraz daha geciktirmek isteyenlere de, 4-5 senelik bir tatile çıkmak isteyenlere de uygun bir seçeneğimiz var Bakü'de.

Azerbaycan'ı tercih edeceklere önemli uyarılar,

Kimler Bakü'yü tercih etsin ?

Gurbet Faktörü
Yurtdışına çıkıyorsanız buranın bir gurbet olduğunu ailenizi,çok sevdiğiniz arkadaşlarınızı,sevgilinizi uzun bir süre göremeyeceğinizi unutmamalısınız.Buna dayanabilecek bir yapınız veya alışkanlığınız varsa yurtdışında eğitimi tercih edin.Sonra ayrılığa,özleme dayanamayarak okulu bırakma ihtimaliniz de var. (ben gördüm ondan söylüyorum)

Kültür uyumu ve Cinsiyet Faktörü
Herşeyi bir kenara bırakalım ve ilk olarak kültür uyumundan başlayalım.Yurtdışında bir yerde yaşıyorsanız kesinlikle gittiğiniz yerde kültür farklılıklarıyla karşı karşıya geleceksiniz.Azerbaycan bu konuda kesinlikle en rahat olacağınız yer.Gerek dil olsun gerek diğer etmenler olsun oldukça bizim yaşam biçimimize benzemektedir.

Gerek dili, gerekse toplumsal yaşamıyla Bakü'deki yaşama uyum sağlamakta zorluk çekmeyen öğrenciler kesinlikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen öğrencilerdir.Bunu sırasıyla İç Anadolu,Akdeniz,Karadeniz,Ege ve Marmara bölgeleri izlemektedir.Eğer "cool","ciks" diye tabir edilen İstanbul çocuklarındaysanız emin olun Bakü size uygun değildir.

Cinsiyet etmeni hakkında pek fazla birşey diyemeyeceğim.Bayan öğrenci arkadaşlarımız erkek arkadaşlarımıza göre azınlıkta olduğu için pek bayanlara uygun bir yer değilmiş gibi gözüküyor ancak Bakü'yü çok seven bayan arkadaşlar da yok değil.

Maddiyat Faktörü
Eğer yukarıda yazdıklarım sizi caydırmadıysa buradan okumaya devam edin :)

Buraya gelince elbette para harcayacaksınız.Ancak önemli olan nokta harcayacağınız aylık para ailenizin bütçesine uygun olup olmadığı.Ben Bakü'de 150$'a geçinen öğrenci de gördüm.1500$'a geçinemeyen öğrenci de gördüm.Sakın ben 150$'a geçinirim demeyin eğer 150$'a geçinebilecek öğrencilerden olsaydınız bu yazıyı size okutmazlardı :)

Ayda 1 kere bara giden, 3-4 arkadaş bir evde kalıp evin giderlerine ortak olan orta halli bir öğrenciyseniz ayda size 500$ normal olarak yetecektir.Dikkat edin normal yetecektir diyorum fazlasıyla yetmeyecektir.Ben burada ne kadar yazsam boş gelip bir görmeniz lazım ortamı bir baktınız 400$ bir baktınız 600$ harcadınız.

Gerçekten maddiyat faktörünü göz ardı etmeyiniz.Gurbette rezillik başkadır.Cebinizde hiç para olmadan burada yaşayamazsınız.Belki parasızlıktan Türkiye'ye bile dönemeyeceksiniz.

Ahlak Faktörü
Dedik ya burası gurbettir diye.Anneniz-babanız-abiniz-ablanız burada yok belki bir tane akrabanız bile burada yok.Doğal olarak herşeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.Kendinize ait bir eviniz bile olacaktır.

Ancak bütün bunlar sizi ne kadar sevindirse de bir o kadar sapıtmanıza, insanlıktan çıkmanıza hatta kendi kültürünüzü,dininizi unutmanıza bile sebep olabilir.

Salla hoca ben kopmaya geliyorum kimse beni tutamaz."Piç" olup çıkacam dediğinizi duyar gibiyim ancak ben söyleyeyim ve üstüme düşen görevi yapayım (:

Kişisel Gelişim Faktörü
Yalansız dolansız söylemek gerekirse Bakü'de okuldan-eve, evden-okula gidip gelerek 5 senenizi geçirirseniz emin olun sizden hiçbirşey olmaz.Sadece yaşamınıza bağlı olarak insanları biraz tanırsınız, gurbette yaşamayı öğrenirsiniz.

Bakü'de kendinizi geliştirmeniz kolay ve bir o kadar da ucuzdur.Bunların başında dil kursları gelmektedir.5 senesini kendi gelişimine adayan bir öğrenci Bakü'den minimum 2 dili süper konuşarak ve mezun olduğu alanda uzmana çok yakın bir seviyede olarak ülkesine döner.

Vize ve pasaport işlemleri,
Eğer ÖSS'ye girip tercihlerinizde bir Azerbaycan üniversitesini yazarsanız ve kazanırsanız kazandı belgenizle (internet çıktısı) bulunduğunuz ilin/ilçenin emniyet müdürlüğünün pasaport departmanına başvurursanız sadece 81 YTL cüzdan bedeli ödeyerek 2 yıllık harçsız öğrenci pasaportu alabilirsiniz.Yaşınız o sırada 18'in altındaysa anne ve babanızın aynı anda pasaport departmanında hazır bulunması gereklidir.

Normal olarak kendi imkanlarınızla Azerbaycan'a gidip okumak istiyorsanız maalesef cüzdan bedelinin dışında harç parasını da kendi cebinizden ödemeniz gerekmektedir.

Pasaportumuz hazırlandıktan sonra gelelim vize almaya :) Gürcistan gibi Hristiyan ve belkide bizimle Azerbaycan kadar ilişkisi olmayan bir ülke bile bizden vize istemezken Azerbaycan'ın vize istemesi gerçekten bir tezat !

Azerbaycan vizesini İstanbul-Ankara ve Iğdır'daki Azerbaycan Konsolosluklarından alabilirsiniz.

Karayolu ile gidecekler vizelerini mutlaka konsolosluklardan almalıdır.

Eğer havayolunu kullanacaksanız uçaktan inince 10$ karşılığında 2 aylık express turist vizesi alabilirsiniz.

( Önemli : Azerbaycan'a eğitim amaçlı gitmiyorsanız 1 aydan fazla durduğunuz zaman oturum almanız gerekmektedir.Aksi taktirde ülkeden çıkış yaparken sizi zorluklar bekleyebilir :)

Eğitim amaçlı gideceğiniz için mümkünse vizenizi ülkeye gitmeden önce konsolosluklardan alın ve kazandı belgenizi ekleyerek " tahsil " vizesi almaya bakın.Zira turist vizesi alırsanız Azerbaycan'da bunu tahsil vizesine çevirtmek için cebinizden para gidecektir.

Konsolosluktaki şahsi başvurularda vize için iki ülke arasındaki anlaşmalar gereği kesinlikle hiçbir ücret taleb edilmemektedir.

Bakü'de öğrenci yurtları,

Okullara Ait Yurtlar:

Bakü'de bir üniversite kazanırsanız YÖK'nun sitesinden üniversiteniz hakkında bilgi almak isteyince üniversitenizin tanıtıcı sayfasında "Yurt imkanı vardır, aylık 20$'dır." gibi bir ibare görebilirsiniz.Sakın heyecanlanmayın külliyen yalan :)

Aslında yalan değil ancak maalesef kullanılacak durumda değil bu yurtlar.Birçoğunu Azerbaycan'ın Ermenistan tarafından işgal edilen bölgesi olan Karabağ'dan zorunlu göçe tabi tutulmuş "kaçkın" diye adlandırılan insanlar kullanmaktadır.Ve maalesef "kaçkın"ları buradan çıkartmaya kimsenin yetkisi yoktur.

TIP üniversitesinin kız öğrenciler için yurdu vardır.Ayrıca Azerbaycan Devlet Neft Akademisi'ninde yurdu vardır.Ancak bu yurtlarda da yer bulacaksınız diye bir şart yok.Azerbaycan Teknik Üniversitesi'nin de yurdu vardır ama yurtta hiç öğrenci kalmadığından ve yurdun yeri biraz ters bir yerde kaldığından hiç kimse tercih etmemektedir.Bu konudaki kesin bilgiyi mutlaka okulunuza kayıt olduktan sonra dekanınızla görüşerek elde edin.

Özel Yurtlar :

Benim bildiğim 3 tane özel yurt vardır.Bunlardan 2 tanesi bir cemaate diğeri başka bir cemaate aittir.Eğer cemaatlerle bir bağlantınız varsa mutlaka geldiğiniz yerden Bakü'de yurtları olup olmadığını öğrenin ve bir referans alarak burada karşılanmanızı sağlayın.

Bu yurtların 2 tanesi Bakü'de diğeri ise Azerbaycan'ın başka bir şehiri olan ve Bakü'ye yaklaşık 45 dakika uzaklıkta olan Sumgayıt'ta bulunmaktadır.

Bu yurtlarda günde 3 öğün yemek verilmektedir.Aylık fiyatları ise ortalama 50$ ile 240$ arasında değişmektedir.

Azerbaycan'da kampüs ortamı,

Bu yazının başlığını okuyunca kampüs, öğrenci kulüpleri, kampüste üstüne uzanacağınız yeşil çimenlikler, her yerinde wireless denen nimetten yararlanacağınız bir yapı düşündüğünüze eminim.Ancak üzülerek söylüyorum ki bunların hiçbiri Azerbaycan'da mevcut değil :) Bu yüzden bu yazıyı okuyun ve bunları hayal ederek buraya gelmeyin sonra Onur gibi Azerbaycan'dan nefret etmeyin.

Azerbaycan üniversitelerinde genel olarak birkaç üniversite hariç hiçbirisinde öğrenci kulübü bulunmamaktadır.Aslında bu olamayacağı anlamına gelmez ancak bizden önce kimse kurmamış bizde buna göre yok diyoruz.

Kampüsler sadece derse gelip girmek için ayarlanmış sanki.Kantinler öyle bizim ülkemizdeki gibi büyük, temiz ve ucuz değil.Yine Türkiye'ye göre söylemek gerekirse kampüslerde bedava veya cüzi bir ücretle gidip kullanabileceğiniz yüksek süratte internet sağlayan salonlar ne yazıkki mevcut değil.Bunun yerine her konuda çok güzel bilgiler barındıran Rusça kitaplar bulunan kütüphaneler var.

Buraya kadar anlattığım herşey gerçekten size hiç hoş gelmedi.Ancak inanın kendi imkanlarınızla güzel bir ortam kurarsanız bunların hiçbiri sizin için sorun olmayacaktır.Okul dışında zaman geçirip eğlenebileceğiniz, aynı zamanda kendinizi geliştirebileceğiniz çok ortam var.Ama dediğim gibi bu ortamları doğru arkadaş grubunuzla kullanabilirseniz...

bakudeegitim.blogspot.com dan alıntıdır. Açıkçası blog'u okuduğumda hiçbir şekilde üzerine ekleyecek şeyimin olmadığını farkettim. teşekkürler.

12 yorum:

 1. Bu yaziyi yazan arkadas sana nasil ulasabiliriz

  YanıtlaSil
 2. BEN AZERBAYCAN DA TIP OKUMAK İSTİYORUM BANA BİRAZ YARDIMCI OLURMUSUNUZ.NE GİBİ ZORLUKLARI VE VAR.ANLATILDIĞI GBİ KÖTÜMÜ YOKSA GERÇEKTEN İYİİMİ.

  YanıtlaSil
 3. manyakmısın gelip gençligini yakma burda yasayamazsınız ben şuan baküdeyim ama okula gitmiyorum bir haftadır bıraktım gibi bişey geri türkiyye dönecem çünkü üniversite dedikleri yer belediyenin verdigi kurslardan daha kötü egitim ve hocalarmı sadece gülüyorum illa gelecem diyosan kendin bilirsin ama pişman olacaksınız buraya gelip iyi bisey okuyacagınızı zannedeceginize gidin işletme okuyun daha iyidir emin olun.

  YanıtlaSil
 4. bu nasıl bir nefrettir ya :D

  YanıtlaSil
 5. Meraba.. 2017 ygs lys ye hazırlanıyorum ve kafamda azerbaycan baküye gitmek daha az fiyatlara daha iyi bölümler okuyabilmek için aklımda azerbaycan tıp üniversitesi diş hekimliği ya da tıp var ama ben bunların puanlarını ve başarı sıralamasını bir türlü bulamıyorum bunun hakkında bir bilginiz var mı puanlarına puanlarına göre burslarından ve ücretlerinden yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 6. merhabalar.. 2017 ygs ve lys ye girip baküde okumak istiyorum ama annemle gitmeyi düşünüyorum orada oturum izni verilir mi üniversite bitene kadar ve okumak istediğim bölüm hukuk bazı kişiler diyor ki eğer orada okursan türkiyede geçersiz olur mesleğini burada yapamazsın boşuna okumuş olursun diyorlar doğru mu

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. İYİ GÜNLER BAKÜ DE ÖZEL KIZ YURDUYLA İLETİŞİME NASIL GİREBİLİRİM ve aylık evde barınma gıda ve tıb okuması için kitap ve kırtasiye masrafı yaklaşık ne kadar gider

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yurdu pek tavsiye etmiyorum kizlar icin bence baya bir duzensiz yer.Siz en iyisi ayri bir evde kalin amma yanliz degil cunki cok paha olacagini dusunuyorum o yuzden 2,3 kizla kalirsaniz fiyati da uygun olucaktir.Azeri kizlar zaten yabancilari ozellik turkleri severler o yuzden ev bulmak sorun olmaz bence.Kitaplar burada fiyat olarak yuksek biraz o yuzden ilk once zorlana bilirsiniz cunki kutuphane kitaplari rusca mecbur cevrisi olani alicaksiniz o da baya pahali oluyor ikinci el bedavaya da bula bilirsiniz size bagli bunun disinda 400-500 manat alarliginda ben aylik normal yasiya biliyorum.150 manat kiram ve yol 20 manat filan diger harclar normal yani 20manat isik qaz,internet filan 30manat giysi,yemek,restoran filan derken bana 550-650 manat civari baya yetiyor.Hatta ay icersinde guzel aktivetler de oluyor yani size bagli seyler bunlar cunki o kadar pahali olmuyorlar amma luks eylence yerleri oluyor sadece dediyim gibi arkadas cevresi onemli.Ben sevdim yani kafa adamlar baya var)))Iyi sanslar size

   Sil
 9. Ben bakude yasiyorum ve ogrenciyim sorulariniz ve ya bilmek istediyiniz ozellikle her hangi bir konu varsa bana buradan yaza bilirsiniz.SEVGILER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tıp okumak istiyorum nahcivanda çok sorun olurmu

   Sil
  2. Hazar üni hakkında bilginiz varmı?

   Sil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...