2 Aralık 2009 Çarşamba

Güney Afrika'da Üniversite Eğitimi
Güney Afrika, eğitim sistemi üzerinde 1995 yılından bu yana yaptığı yeniliklerle geleneksel yaklaşımdan eğitim odaklı sisteme geçiş yapmıştır.

Beş ana hedeften oluşan bu plan eğitimin kalitesini artırmak kadar, ülke geçmişinde önemli sorunlara yol açmış bulunan Apartheid politikasının etkilerini silecek şekilde ırk ve cinsiyet ayrımı yapmayan, demokratik bir ortamın üniversitelerde oluşturulmasını da amaçlamaktadır. Yeni plan şu ilkelere dayanmaktadır: Islahat, demokratikleşme, gelişme, kalite, etkililik ve verimlilik, akademik bağımsızlık ve kurumsal özerklik, kamusal sorumluluk.

Güney Afrika Eğitim Sistemi

Güney Afrika’da siyahların ve beyazların gittiği üniversiteler ayrıdır.
İkisi daha çok açık öğrenim veren kurumlar olmak üzere, Güney Afrika'da 21 üniversite ile 15 sanat okulu bulunmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler;

* Lise diploması
* Yüksek not ortalaması
* Referans mektubu
* TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
* Þimdiye kadar aldığınız serifikalar
* Transkript belgesi
* Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

Gözönünde bulundurmanız gerekenler

• Öncelikle ideallerinizi belirlemeli, gelecekle ilgili planlarınızı çıkarmalı ve Güney Afrika’da eğitim görmenin sizin için gerçekten uygun olup olmadığını anlamalısınız.
• Farklı bir ülkede eğitim görmek, müthiş bir deneyim olabileceği gibi umduğunuz gibi çıkmayabilir de... Ülkenin koşullarını her yönden etraflıca araştırmalısınız.
• Akademik hazırlığınız yurtdışında eğitim görmeye uygun mu?
• Güney Afrika’da eğitim maliyeti uygun olduğu halde maddi olanaklarınız, eğitim, konaklama, yiyecek ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeterli olacak mı?

Neler için harcama yapacaksınız?

1. Üniversite ve Foundation için ödeme yapacaksınız. Her okulun fiyatları değişmekle birlikte genel olarak İngiltere’deki üniversite fiyatları yüksektir.
Konaklama için ödeme yapacaksınız. İngiltere’de pek çok çeşit konaklama imkanı olmasına rağmen oldukça pahalıdır.

* Yurtta konaklamak

Kampüsün içerisinde konaklamanın öğrenci açısından pek çok olumlu yönleri vardır. Yemek ihtiyacını yurt kafeteryasından karşılayabilir. Ayrıca kampüsün içerisinde kalan öğrenciler ulaşım için para harcamazlar ve okulun içinde olduklarından yolda zamanda kaybetmezler. Yurtta konaklamak, ülkeye ilk defa gelmiş ve okulda ilk senesi olan öğrenciler için iyi bir konaklama biçimidir.

• Kampüsün dışında konaklamak

Üniversitenin sunduğu yuttan yararlanmak istemeyen öğrenciler, özel yurtlarda ya da aile yanında kalabilirler. Aile yanında kalmak, pratik yapmanız ve çamaşır, yiyecek gibi ihtiyaçlarınızın karşılanması açısından yararınıza olabilir.
Ya da özel yurtlarda, arkadaşlarınızla beraber kalabilirsiniz. Bu yurtlarda, tam teşekküllü mutfaklar, kütüphane, çamaşırhane bulunmaktadır.

2. Ulaşım için harcama yapacaksınız. Eğer kampüs dışında bir yerde konaklayacaksanız ulaşım için para harcamanız gerekecek. Ulaşım için otobüsü ya da metroyu kullanmanız daha uygun olacaktır. Ancak araba da kiralayabilirsiniz.
3. Derslerde kullanacağınız kitaplar için harcama yapacaksınız. Kitaplar oldukça pahalıdır. Ancak daha ucuza, ikinci el kitap satan yerlerden satın alabilir ya da kütüphanelerden kitapları kiralayabilirsiniz.
4. Kişisel ihtiyaçlarınız için harcama yapacaksınız. Eğlence, gezi, alışveriş gibi kişisel harcamalar, kişiden kişiye değişmektedir.

Karar Aşaması

Üniversite, hayatınızın dönüm noktasıdır. Bu eğitimle kariyerinize yön verirsiniz. Hele yurtdışında eğitim görmek, uluslararası alanda kendinizi eğitmek ve ileride kariyerinize uluslararası alanda yön vermek istiyorsanız adımlarınızı sağlam atmalısınız. Bu yüzden de tecrübeli bir danışmana ihtiyacınız vardır.

1. Bir danışmanlık şirketine başvurun.
Başvuracağınız danışmanlık şirketi size nasıl yardımcı olacak?
Öncelikle sizin eğitim geçmişinizi, maddi durumunuzu bilmek isteyecektir. Çünkü, görmek istediğiniz eğitim, sizin özelliklerinize göre belirlenecektir.
Sizden öğrenmek isteyecekleri:
• Mezuniyet ortalamanız
• Okumak istediğiniz alan
• Maddi olanaklarınız
• Yabancı dil seviyeniz
• Geleceğe dair planlarınız ve kafanızda belirlediğiniz herhangi bir üniversite olup olmadığı.

idealsas.com dan alıntıdır.


Güney Afrika son yıllarda Üniversite eğitimiyle ilgili karşımıza çıkan en iddialı yerlerden birisi. 80’li yıllarda ambargo nedeniyle dünyaya kapalı olan ülke 90’lı yılların sonlarına doğru keşfedilmeye başladı ve şu anda 30 000 den fazla yabancı öğrenci bu ülkede okumaktadır. Bu sayı her yıl gittikçe artmaktadır. Bunun sebebi harcanan paralar karşılığında alınan eğitimin Amerika ve İngiltere gibi ülkelere oranla oldukça kaliteli olmasıdır.

Güney Afrika’ da dil eğitimi, üniversite, master ve doktora ve alanlarında çok kaliteli ve çok güzel ortamda eğitim verilmekte. Mühendislik fakültesi Güney Afrika’nın en köklü kuruluşlarından birisi. Dünyada ilk kalp nakli Güney Afrika Cumhuriyetinde gerçekleşmiştir. Sunulan çok olanaklar olduğu gibi bu olanaklara karşılık olarak farklı kültürlerin yaşadığı Güney Afrika’da her milletten öğrencilerinde kendi kültürlerini katmasıyla kültürün daha da zenginleşmesine yardımcı olabilirler.

Günümüz Güney Afrika’sında dünya standartlarında eğitim veren yüzlerce devlet, özel ve vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Amerikan üniversite ve vakıflarının oldukça belirgin bir desteği ve yaptırımı gözükmektedir. Aynı şekilde eğitimin geliştirilmesi ve güncel sorunların çözümü için sayısız organizasyon çalışmaktadır. Afrika eğitim sistemindeki en büyük problem göçmenlerin durumudur ve bu sorunun temeldeki çözümü için Afrika üniversiteleride projeler üretmektedir. Tüm bu işbirliklerinin neticesinde Afrika’nın her anlamda kalkınması için olağanüstü sistemli pragmatik projeler hayata geçirilmiştir. Günümüzde ülkede bilimsel araştırmaların yüzde 65’i ve master/doktora çalışmalarının yüzde 70’i sadece altı üniversite tarafından gerçekleştirilmektedir: Cape Town, Witwatersrand, Natal, Free State, Pretoria ve Stellenbosch.

Lisansüstü eğitimde de bu ülkeyi araştırma imkanı bulan öğrencilerin başlıca burayı seçme nedeni araştırma geliştirmeye verilen önemdir. Doğal ve ekolojik olarak zengin olan bu ülke sosyal bilimlerde de kendini yaptığı araştırmalarla göstermektedir. Tıp bilimleri, (dünyada ilk kalp nakli bu ülkede olmuştur) işletme ve ziraat gibi bilimler de uygulamalı olarak üniversitelerde popüler olan bilim dalları arasındadır.

Öğrenciler tarafından Güney Afrika'nın seçilmesinde araştırma imkanlarının haricinde başka nedenler de var tabi. Uzun sıcacık yaz günleri, ılıman kış iklimi, 3 000 km uzunluğundaki çok güzel sahil şeridi, safari ve vahşi hayvanlarla tanışma imkanları gibi.

Güney Afrika hayatın ucuz ve kolay olması, altyapısının Avrupa ülkelerinin birçoğundan daha iyi olması gibi özelliklerle de ön plana çıkmaktadır. Alışveriş merkezleri modernlikte New York veya herhangi bir Amerikan şehri ile eş değerlidir. Bu durum kırsal kesimlerde ırk ayrımı döneminin etkisiyle aynı olmamakla beraber ekonomik olarak en düşük seviyede bulunan yerlerde bile temel altyapı çalışmalarının oldukça modern bir şekilde yapıldığı gözlemlenmektedir. Uluslararası birçok konferans ve toplantılar da bu ülkede yapılmaktadır. Kısaca Güney Afrika sanki Amerika'dan veya Avrupa'dan bir ülkenin getirilip Afrika kıtasının altına monte edilmiş izlenimi vermektedir.

Eğitimin hesaplı ve kaliteli olması, vize işlemlerinin rahatlığı, diğer İngilizce konuşulan ülkelere göre eğitimin %40-%60 daha ucuz olması ve 3 yılda üniversiteyi bitirebilme imkanı Güney Afrika Cumhuriyeti’ni Üniversite Eğitimi ile ilgili önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Temel üniversite diploması, master diploması ve doktora diploması,

verilmekle beraber bazı diğer lisans ve lisansüstü derece ve diplomalar da verilmektedir bu üniversitelerde. Mühendislik ve Eğitim fakülteleri dört yıl, tıp ve mimarlık hariç diğer fakülteler üç yılda bitirilebilmektedir. Üç yılda bitirilebilen fakültelerde dördüncü yıl master öncesi branşlaşma yapılabilmektedir. Master dereceleri de eğer dört yıllık bir fakülte bitirilmişse bir yıllık bir çalışma sonucu alınabilmektedir, üç yıllık bir fakülte bitirilmişse iki yıllık bir çalışma gerekmektedir. Master çalışması sadece araştırma-geliştirme çalışması, sadece ders geçme veya bu ikisinin karışımı şeklinde olabilmektedir. Doktora yapabilmek için mutlaka master derecesi gerekmektedir. Doktora en az iki yıllık bir çalışma sonunda ve orijinal bir tez yazılarak alınabilmektedir.

do-ne.com.tr den alıntıdır.

1 yorum:

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...