3 Aralık 2009 Perşembe

Hollanda'da Üniversite Eğitimi
Fransa, İngiltere ve Almanya arasına yerleşmiş olan Hollanda, en güçlü üç Avrupa ülkesinin kültürlerini, olanaklarını ve fırsatlarını kendinden de katkılar yaparak bir karışım şeklinde yabancı öğrencilere sunmaktadır. Sadece coğrafi konumu değil, onun yanında kolay ulaşılabilir olması da Hollanda'yı Avrupa'nın giriş kapısı haline getirmiştir.

The Times Higher Education'ın açıkladığı 2008 yılı en iyi üniversiteler 200 sıralamasında, Hollanda'dan 11 üniversite yer aldı. Uluslararası eğitim programları sayesinde, gün geçtikçe daha da çok öğrenciyi eğitim almak ya da 'Doktor' ünvanına sahip olabilmesi için ülke sınırları içerisinde toparlamaktadır. Bu yüzden, Hollanda oldukça modern ve çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Kültürel ve tarihsel paylaşımlar sayesinde öğrenciler sadece eğitim almakla kalmıyor kültürel paylaşımlarda da bulunuyor.

1950li yıllardan Hollanda üniversiteleri İngilizce eğitim programları vermeye başladığından beri, eğitim için Hollanda'ya giden her öğrenci orada alınan eğitimin ya da kazanılan ünvanların önemini iş hayatına geçiş yaptığında görmeye başlamıştır.

Hollanda eğitim sistemi, interaktif ve takım çalışması üzerinde kuruludur. Bu da diğer uluslararası öğrencilerle tanışmayı ve birlikte çalışmalar yapmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca Hollanda; ögrencilerini, pratik problemlerini bireysel çalışma ve disiplinle beraber, bağımsız bir şekilde analiz etmeleri ve çözmeleri için eğiten çığır açıcı Problem Temelli Eğitim Sistemi ile uluslararası övgü topluyor.

Hollanda, 1500'e yakın eğitim programı sunmaktadır. Bu nedenle, Hollanda uluslararası eğitim kategorisinde Avrupa'da ilk sırada yer alır. Yüksek öğrenim kurumlarından herhangi birine kayıt olan öğrenciler, üniversite eğitimlerini tamamladıklarında lisans diplomalarını ve yüksek lisans programlarını tamamladıklarında da yüksek lisans derecelerini elde ederler. Hem araştırma üniversiteleri hem de uygulamalı bilimler üniversiteleri, lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır. Uluslararası Eğitim Enstitüsü sadece yüksek lisans derecesi sunmaktadır.

Hollanda'da yüksek öğrenim görmek ücretsiz değil, ancak üniversitelerin ücretleri diğer Avrupa üniversitelerinin ücretleriyle karşılaştırıldığında oldukça uygun kalıyor. Bu yüzden, Hollanda üniversitelerinin ücretleri sadece Avrupa ülkelerinde bulunmayan üniversitelerle karşılaştırıldığında pahalı kalıyor.

Hollanda'da yüksek öğrenim avantajlı olmasının yanı sıra oldukça zorlu ve sistematik çalışmayı geretirmektedir. Öğrenciler, okudukları ve işittikleri konusunda eleştirel olabilmeli, yoğun araştırmalar yaparak kendi bakış açılarını ekleyebilmeli ve bireysel olarak çalışmalar yapabilmelidir.

Hollanda, öğrencilerini bağımsız bir şekilde bilimsel araştırmalar yapabilmeleri için eğiten tam 13 tane üniversiteye sahiptir. Bu üniversiteler, öğrencilere sundukları farklı programlara göre ikiye ayrılırlar: okulların dokuzu farklı alanlardan pek çok seçenek sunarken üçü mühendislik konusunda eğitim üzerine yoğunlaşmıştır. Diğer tek okul ise ziraat konusunda eğitim vermektedir.

Hollanda'da yüksek öğrenim, Wetenschappelijk Onderwijs (WO - üniversite eğitimi) ve Hoger Beroeps Onderwijs (HBO - profesyonel yüksek eğitim) diye adlandırılan iki farklı sistemin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra, uzaktan eğitimle tamamen geçerliliği olan Open Universiteit (OU - açık öğretim üniversitesi) de bulunmaktadır. Internationaal Onderwijs (IO - uluslararası eğitim) genellikle İngilizce eğitim veren ve yabancı öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına cevap veren bir sistemdir. 1991 yılından beri, araştırma üniversiteleri genç araştırmacılara araştırmalarını merkezileştirebilmeleri için imkan tanımaktadır.

Hoger Beroeps Onderwijs (HBO - profesyonel yüksek eğitim) uygulama merkezlidir. Bu okullar, Türkiye'deki Meslek Yüksek Okulları'na denktir. Fakat süre bakımından, HBO programları 4 yıllıktır. Hollanda'da toplam 260,000 öğrenci içeren tam 70 tane HBO bulunmaktadır. Bu okullar öğrencilerine, farklı sektörlerde yarı zamanlı ve tam zamanlı iş imkanları da sağlarlar.

Bir HBO programının ilk yıl dersleri, seçilen alan ile ilgili genel bir bilgi sağlamanın yanı sıra sonraki yıllarda uzmanlaşılacak olan konuyla ilgili temel oluşturulmasını sağlar. İlk yıl bittikten sonra, öğrenciler 'propedeuse' denilen bir diplomaya sahip olurlar. Bu diploma sistemi, Bologna sürecinin tanıtılmasından sonra kabul emiştir. Öğrenci okul hayatında devam ettikçe, kendi istediği konular üzerine çalışma açısından daha serbest olmaya başlar. Öğrenciler mezun olmadan önce onlardan istenen en son şey, eğitim süreçleri boyunca yaptıkları çalışmalarla ilgili bir tez hazırlayıp onu sözlü olarak savunmalarıdır.

HBO mezunları, baccalaureus ünvanının 'bc' şeklinde kısaltarak kullanabilirler. Mühendislik, teknoloji ve ziraat alanlarında kullanılan ise ingenieur ünvanıdır ve 'ing.' şeklinde kısaltılır. HBO mezunlarının, üniversite mezunu anlamına gelen 'bachelor' ünvanını kullanma hakları da vardır. Üniversite ünvanları gibi HBO ünvanlarınında kullanım hakkı yasalarla korunmaktadır.

HBO programlarından sonra, süresi iki hafta ile iki yıl aralığında değişen yüksek eğitim programları bulunmaktadır. Bunların bazıları, yüksek lisans diploması sağlarken bazıları ise akreditasyonlu yüksek lisans derecelerini öğrencilere ulaştırmaktadır. Akreditasyonlu yüksek lisans dereceleri, genellikle bir İngiliz üniversitesi ile iş birliği yapılarak dağıtılır.

Hollanda'da ikinci olan İngilizce, bilimin bilgi aktarımıyla birleşmesinden ortaya çıkan bir ürünün oluşmasına katkı sağlamıştır. Bu ürün Uluslararası Eğitim'dir. Bu eğitim, öncelikli olarak biraz profesyonel deneyimi bulunan yüksek eğitim seviyesindeki öğrencileri için bulunmaktadır. Eğitim kapsımında verilecek olan dersler Uluslararası Eğitim kurumları tarafından öğrencilere sunulur. Bu kurumların bağzıları üniversiteler, bağzıları ise HBO'lardır. Hollanda, nerdeyse 400 tane farklı kursa ve çalışma programına sahiptir.

Eğitim programları yoğun, üst düzey seviyede, pratik ağarlıklı ve İngilizcedir. Amacı en detaylı bilgiyi elde etmek olan öğrenciler için çok uygundur. Kursların çoğunluğu, Hollanda'nın dünya çapında bilinirlik sahibi alanları arasında, yöneticilik çalışmaları, ziraat bilimleri, astronomi, tıp, mühendislik, uzaktan algılama ve sanat vardır.

Uluslararası Eğitimler, bir kaç hafta ile dört yıl arasındaki bir zaman süresinde son bulur. Bu eğitimlerin çoğunun sonucunda bir diploma vardır. Hatta bazı Uluslararası Eğitim kurumlarından doktora derecesi elde etmek bile mümkündür.

Uluslararası Eğitim kurumları yabancı öğrencilere uzun yıllardır eğitim vermektedir. Onlara başka bir ülkede hayatlarına nasıl devam etmeleri gerketiği anlatmakya ve de yeni hayatlarına alışmalarını sağlamakta yardımcı olurlar.

Üniversiteler, dersler eylül ile haziran arasında yer alır. Hazirandan temmuza kadar ise yıl sonu sınavları uygulanmaktadır. 15 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arası ise uzun dönem tatil zamanıdır.

WO üniversite mezuniyet derecesi, 180 kredinin tamamlanmasını gerek görmektedir. Bu süre 3 yıla denk gelmektedir. WO mezunları, mezun oldukları alanlara bağlı olarak BA adlı Edebiyat Fakültesi Mezunu ünvanı ya da BSC adlı Fen Fakültesi Mezunu invanı alırlar. WO programı, ana dala genel bir giriş yapılmasını sağlar ve lisans eğitimine hazırlama görevini üstlenmiştir.

Uzaktan eğitim veren Open Universiteit (OU - açık öğretim üniversitesi), geleneksel olmayan eğitim sistemine en iyi örnektir. Hukuk, Sosyal Bilimler, Sanat, İşletme, İktisat, Mühendislik ve Doğa Bilimleri alanlarında eğitimler vermektedir. Hollanda İçişleri Bakanlığı, açık öğretim üniversitelerinin uymak zorunda olduğu resmi bir kanun çizelgesi yayınlamıştır.

Açık öğretim üniversitelerinde eğitim alabilmek için gerekli olan tek şey adayların en az 18 yaşında olması ve bir ortaöğretim kurumunu bitirmiş olmasıdır. Öğrenciler, programlarını keneri belirleyip kendi evlerinden eğitimlerini sürdürmektedir. Bu durum, her programın öğrencinin tercihlerine göre süresinin farklı olabileceğini ortaya koyar.

Öğrenciler bu eğitim sonrasında üniversite diploması kadar geçerliliği olmayan sertifikalar elde ederler. Yine de bu belgeler onların belirli meslek alanlarında kalifiye eleman olduklarını belli eder.

Hollanda üniversitelerine kayıt olurken, öğrencilerden talep ettikleri bazı belgeler bulunmaktadır. Mezun olunan liseden alınacak olan lise diplomasının aslı ve noter tasdikli bir fotokopisi, lise hayatı boyunca alınan karneler, kimlik ve nüfus kayıt evrakları, 8 adet fotoğraf, bazı üniversitelerin zorunluğu tuttuğu Flemekçe bilgisini kanıtlayan yeterlilik sınavı ve ÖSS sonuç belgeleri ile bir tane referans mektubu hemen hemen her üniversite ve HBO kurumu tarafından istenmektedir.

Hollanda'da Uluslararası Eğitim kurumları haricinde üniversitelerdeki eğitim dili Flemenkçe'dir. Yabancı öğrencilerin yüksek eğitim programlarına kabul edilmesi için Flemenkçe dil sınavını geçmeleri gerekir. Öğrenciler üniversitelerin bünyesinde bulunan dil eğitim programlarına katılabilirler. Üniversite eğitimlerine başlayacak seviyede Flemenkçe öğrenmek için genellikle bir yıl yoğun dil eğitimi almaları gerekir. Dil eğitimi için gerekli şartlar ve başlangıç tarihleri üniversitelerden öğrenilebilir. Hollanda üniversitelerindeki birçok eğitim alanı için öğrencilerden az da olsa İngilizce, Almanca ve Fransızca'dan herhangi ikisini bilmeleri istenmektedir.

İngilizce eğitim verilen bir programa kabul edilmek isteyen öğrenciler, çok iyi seviyede İngilizce konuşuyor ve yazıyor olmalıdır. Başvuru sırasında İngilizce seviyelerini IELTS ya da TOEFL sınavlarından biriyle kanıtlamalıdırlar. TOEFL sınavından alınan eski sistemdeki 550 (yeni sistemdeki 213) ve IELTS sınavından alınan 6 başvuruların kabul edilmesi için yeterlidir.

HBO programları, 240 kredinin tamamlanmasını ön gürür ki bu işlem dört yılda tamamlanmaktadır. HBO ünvanları, yüksek eğitime geçildiğinde de isteğe göre kullanılabilir. HBO programlarının en önemli kısmı olan stajlar için öğrenciler üçüncü sınıfta yönlendirilmektedir.

WO proramlarının yüksek lisans eğitimleri, 60, 90 ya da 120 kredinin tamamlanmasını zorunlu kılar. Krediler bir buçuk, iki yıl içerisinde tamamlanır. Mühendislik, ziraat, matematik ve doğa bilimleri alanlarından her zaman 120 kredinin tamamlanması gerekmektedir. Üniversiteden mezun olurken işleyen tez sistemi, yüksek lisanstan mezun olurken de işlemektedir. Tez savunmasından sonra mezun olan öğrenciler Edebiyat Fakültesi Yüksek Lisans Mezunu (MA) veya Fen Fakültesi Yüksek Lisans Mezunu (Msc) ünvanlarını elde ederler.

HBO programlarının yüksek lisans eğitimleri, 60, 90 ya da 120 kredinin tamamlanmasını zorunlu kılar. Kreer bir buçuk, iki yıl içerisinde tamamlanır. Mezunlar çalışma alanlarına göre bir ünvan kazanırlar.

Bu ünvanları ve dereceleri elde etmek isteyen öğrenciler arasındaki yarışma oldukça zorludur. Çünkü iyi eğitimler alan pek çok öğrenci akademik alanda devam etmek istemektedir. Ayrıca, yurt dışından gelen eğitim seviyesi iyi durumdaki pek çok yabancı öğrenci de Hollanda'nın yüksek eğitim olanaklarından yararalanmak istediği için iyi seviyelere gelmek ve prestijli ünvanları elde edebilmek için büyük bir çekişme yaşanmaktadır.

Hollanda'da 'Doctoraat' (doktor) ünvanı, 'Promotie' ünvanı yardımıyla elde edilir. Araştırma derecesindeki seviyeyi belirten 'Promotie' ünvanı, sahibine Hollanda'daki en üst üniversite derecesi olan Doktor (dr.) ünvanını alması için hak kazandırır. Yüksek lisans derecesinden sonra, 'Promotie' iki şekilde elde edilebilir: öğrenci ya üniversitelerde asistanlık yaparak (Assistent in Opleiding, AIO) ya da araştırma görevlisi (Onderzoeker in Opleiding, OIO) olarak görev alarak 'Promotie' olabilirler. Asistanlık yapanlar ders de verirler.

Doktor adaylarının gerekli araştırmaları yaparak dört yıldan uzun bir süre içerisinde çalışma yaptıkları alanla ilgili bir doktora tezi yazmaları gerekir. Yazma sürecinde, bir profesör sürekli olarak doktora adayını gözetim altında tutar ve adaya danışmanlık yapar. Yazılan tez, halk önünde sözlü olarak savunulmalıdır. Doktora adaylarının, üniversitede görev almalarından kaynaklanan her yıl artan maaşları bulunmaktadır.

Mezun.Com dan alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...