3 Aralık 2009 Perşembe

İrlanda'da Üniversite Eğitimi
İrlandaca (Galce) ve İngilizce resmi dilidir. Ancak halk arasında büyük bir çoğunlukla İngilizce konuşulmaktadır. Başkenti Dublin, İrlanda'nın batı kıyısında bulunmaktadır ve ülke nüfusu 3.833.000'dir. Ülke, büyüleyici gizli göller ve antik şehirler, tarih öncesinden kalma eserler, kutsal kaynaklar ve çağlayanlar ile anılır. Türkiye'den 2 saat geridir. Ülke, ılıman bir deniz iklimine sahiptir dolayısıyla yıl boyunca yağış alır.

Kuzey doğudaki altı il İngiltere'nin parçası Kuzey İrlanda'yı oluşturur ve kalan 26'sının vatandaşlarını Avrupa Birliği'ne girmeye İngilizlerden daha hevesli olduklarından bağımsız bir devlet kurmuşlardır. İrlanda, hayatı karmaşık bir komedi olarak gören rahat ama heyecanlı insanlarıyla ünlüdür. Müzikal bir şehir olan Dublin'de, müzik ister pop olsun ister klasik, yaratıcı bir ifade tarzı olarak tanımlanır. Şehrin etkileyici barları kaliteli yemekler ve arkadaş canlısı bir ortam sunar.

Dell ve Gateway 2000 gibi bilgisayar devleri bilgisayarları ve Microsoft Dublin'de bir Avrupa operasyon merkezi kurmuşlardır. % 20 oranında vergi uygulaması vardır. Vergi iadesi için dükkanlarda gerekli kağıtları doldurmak gerekir.Ülkeden çıkış sırasında formu doldurup talepte bulunulur ve iade isterseniz kredi kartı hesabınıza yatırılır, adınıza çek olarak verilir veya hemen iade alınabilir.

Asya ve Afrika kökenli öğrenciler şu kurumdan burs/kredi alabilmektedir; National Agency (SOCRATES/ERASMUS), Higher Education Authority - Third Floor, Marine House, Clanwilliam Court - Dublin 2, İRLANDA

İrlanda'da bir yüksek öğrenim kurumuna devam eden yabancı öğrenciler, okulların açık olduğu dönemlerde haftada 20 saate kadar part-time, okulların kapalı olduğu dönemlerde ise full-time çalışma hakkına sahiptir.

Neden İrlanda?
•İngiltere ile birlikte anadili İngilizce olan tek Avrupa ülkesi
•İngiltere'ye göre çok daha ekonomik yaşam
•Her Avrupa ülkesine kolay ulaşım; ucuz uçak ve demiryolu ulaşımı
•Okur-yazar oranı %99
•Doğal güzellikler yöresi
•Güvenli bir ülke
•Müzelere giriş herkes için ücretsiz
•Ilıman İklim

İrlanda'da yüksek öğrenim üniversiteler ve uzmanlaşmış yüksek öğrenim enstitüleri tarafından verilir. Akademik yıl Eylül'den Temmuz'a kadar sürer. Eğitim dilleri İngilizce ve Gal dilidir.

Yüksek teknik ve mesleği eğitim teknoloji enstitüleri (Institutes of Technology, eski adı Regional Technical Colleges) ve uzmanlaşmış kolejler tarafından verilmektedir. Bunlar mühendislik, fen bilimleri ve işletme alanlarında iki yıllık sertifika, üç yıllık diploma ve dört yıllık diploma programlarına sahiptir.

Üniversite lisans diploması almak için üç veya dört yıl eğitim görmek gerekir. Buna karşılık veterinerlik, mimari ve diş hekimliği öğrenimi beş, tıp ise altı yıl sürer. Master/yüksek lisans eğitimi bir yıl sürmektedir ve öğrenim görülen alanda bir tez sunmak gerekir. Master sonrasında doktora (Ph.D.) için iki yıllık bir eğitim görmek gerekir. İrlanda'da ayrıca bir de Yüksek Doktora derecesi bulunur. Bu eğitim, ilk doktoradan sonra yapılır ve en az beş yıl (genellikle daha uzun) sürer.

Öğrenci Vizesi
Öğrenci Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar ve Evraklar:

Başvuru Formu ve Evraklar 3 Set Olarak Hazırlanacaktır

• Vize formu (eksiksiz olmalı ve İngilizce doldurulmalı),

• 3 adet fotoğraf (yeni çekilmiş, renkli ve ön cepheden),

• Pasaport (geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır) ve pasaportun tüm işlem görmüş sayfalarının fotokopisi,

• Vize ücreti:

• Tek girişli EUR60 veya 120YTL

• Çok girişli EUR100 veya 200YTL

• Okul veya kurstan kabul belgesi + belgesinde doğum tarihi, pasaport numarası vs. bulunmalı

• Okul veya kurs ile ilgili ücretin ödendiğine dair belge

• Başvuru sahibi çalışıyor ise iş yeri yazısı ve işyerinin resmi evrakları + Geçmiş iş tecrübesi eğitim detayları kapsayan özgeçmiş (İngilizce olacak)

• Başvuru sahibi öğrenci ise ilgili öğrenim kurumundan yazı

• İrlanda'da bulunduğu süre içerisinde gerekli olan harcamalarla ilgili olarak finansal döküman (en az 6 aylik)

• Sağlık sigortasi (İrlandaki eğitim suresini kapsayacak)

• Bu form doldurulacak. Questionnaire (Formlar Adobe Acrobat Formatındadır)

• Bugüne kadar alınmış eğitim sertifikaları

• İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL / Cambridge)

• Alınacak eğitimin gerekliliğini, eğitimin tamamlandığında Türkiye'ye dönme niyetini, yeterli paraya sahip olduğunu (Babanın banka hesabı, İrlanda'daki daha önceki eğitimleri sırasındaki transferlerin dökümü)

Eğitim vize başvurularının kararları en az 6 hafta sürmektedir. Seyahat planlarında bu dikkate alınmalıdır.

EKSİK EVRAK İLE YAPILAN BAŞVURULAR YA DA BAŞVURU FORMUNUN EKSİK DOLDURULMUŞ OLMASI DURUMUNDA BAŞVURULAR DİKKATE ALINMIYOR. TÜM EVRAKLARDAN 3 SET HALİNDE HAZIRLANIP BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR.

Mezun.com dan alıntıdır.

32 yorum:

 1. irlandada pilotluk bölümünü okumak istiyorum lütfen yardım edin hiç ingilizcem yok meslek lisesi mezunuyum bu bolumu okuyabilirmiyi yök denkliği var mı yardım edin lütfn?omer_ozkose@hotmail.com

  YanıtlaSil
 2. Ömer kardeşim, sıkıntı yapma kendine o kadar. Tabi ki okursun; fakat şu var ki pilotluk okulları pahalıdır. eğer parayı denkleştirebilirsen okursun. İngilizce'yi de 1 senede öğrenirsin, zor değil o kadar. Denklik ihtiyacı yok onun. dünyanın her havayolu şirketinde pilotluk yapabilirsin iyi bir şekilde mezun olursan.

  YanıtlaSil
 3. iralandada lisans ya da yüksek lisans için arkeoloji bölümü var mı?

  YanıtlaSil
 4. var tabi ki. birçok üniversitesinde var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba ben yuksek lisansımı yaptım zıraat mühendisliği üzerine doktoramı yurt dısında dublınde yapmak ıstıyorum hazırlık ıngılızcelı unıvler varmı

   Sil
 5. eşit ağırlık öğrencisi olarak irlandada tıp öğrenimi görmek için ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
 6. parayı basman gerekiyor kardeşim.

  YanıtlaSil
 7. University of Limerick - Bachelor of Arts bolumune kayit olacagim fakat denklik varmi yokmu cevap alamadim YOK ten bilginiz varmidir ?

  YanıtlaSil
 8. ben yüksekokul seramik mezunuyum.acaba bunu irlanda da lisans olarak tamamlayabilirmiyim.veya farklı bir bölümden?

  YanıtlaSil
 9. Matbaa üzerine master yapabilir miyim?

  YanıtlaSil
 10. bulgaristanda tıp okuyorum.irlanda da bi tıp üniversitesine geçiş yapmak mümkün mü?

  YanıtlaSil
 11. merhabalar, ben irlanda da uluslararası ticaret üzerine veya MBA master yapmak istiyorum, ücretleri nasıldır acaba?

  YanıtlaSil
 12. Gazetecilik bölümü öğrencisiyim ve İrlanda da master papmak istiyorum. Okulların yıllık ücreti ortalama ne kadar ?

  YanıtlaSil
 13. Merhabalar, İrlanda'da yüksek lisans yapmayı istiyorum. Avrupadaki okullar öğrencileri iki gruba ayırarak ücretlendirmeye tabi tutmakta. EU ve non EU. Türkiyenin non EU statüsünde olduğu aşikar, ancak BAzı okullar Türkiye Avrupa Ekonomi (Ticaret) topluluğu üyesi olduğu için EU fiyat politikası uyguluyormuş. Bu konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Üniversitelerin harçları hakkında bilgisi olan var mı? internette bulamadım.

  YanıtlaSil
 15. merhaba irlandada devlet üniversite harçları tıp diş hekimliği gibi bölümlerde ne kadardır.

  YanıtlaSil
 16. Paylaştığınız bilgi ve resimler için İce blue Kalite adına teşekkür eder başarılarınızın ve çalışmalarınızın devamını dileriz.

  YanıtlaSil
 17. Ön kayıt için başvuracakların hem indirimli kayıt olma hemde en güzel Work and Travel işlerini seçebilme imkanını yakalacaklar. Ve şu hatırlatma da aklınızda olmasını isterim Amerika Uçak Bileti en ucuz alım tarihleri Kasım-Aralık ve Ocak ayları en ucuz bilet alım ayları olduklarını unutmayın.

  YanıtlaSil
 18. Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum . Akşam lisesi sitemizde size yardımcı olabilecek bilgiler bulabilirsiniz .

  YanıtlaSil
 19. dil öğrencisiyim. ve uluslar arası ticaret veya medya okumak istiyorum. seviyem B1 düzeyinde ve lise3 teyim. oaradki üniversiteler ne şartlar la öğrenci alıyor ?

  YanıtlaSil
 20. dublinde anımasyon bölümü olan bi üniversite var mı varsa nasıl gideriz

  YanıtlaSil
 21. lise 3 üm. yabancı dil bülümüne gidiyorum nasıl anımasyon bölümü okurum irlandada

  YanıtlaSil
 22. irlanda dan tc ye denklik durumu nedir ? vede aylık ortalama ögrenci masrafı nedir?

  YanıtlaSil
 23. İrlanda da okumak istiyorum mimarlık veya psikoloji hangi üniversiteleri tercih etmeliyim? Ygs-lys den kaç puan almalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kabul gormen için ortalamanın ve puanin yuksek olması gerek ve mimarlık yetenek sinavindan aliniyor çizimin 3Dnin iyi olması gerek yani geometrin

   Sil
  2. Kabul gormen için ortalamanın ve puanin yuksek olması gerek ve mimarlık yetenek sinavindan aliniyor çizimin 3Dnin iyi olması gerek yani geometrin

   Sil
 24. liseden mezun olduktan sonra acaba irlandada ücretsiz veya burslu okuya biliyormuyuz üniversiteyi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bursu okul veriyor ama senin ortalaman yuksek değilse önce on hazirlik yapiliyor gelenelimle AB birliğindeki ülkeler aliyor ama senin bölümü ne ve basarina gore bulabilirsin

   Sil
  2. Bursu okul veriyor ama senin ortalaman yuksek değilse önce on hazirlik yapiliyor gelenelimle AB birliğindeki ülkeler aliyor ama senin bölümü ne ve basarina gore bulabilirsin

   Sil
 25. Turkiyeden yatay geçiş nasil yapiliyor lütfen cabuk bilgilendirin iki yil Türkiye de okuyup yatay geçiş yapma hakkimjz var mi

  YanıtlaSil
 26. Turkiyeden yatay geçiş nasil yapiliyor lütfen cabuk bilgilendirin iki yil Türkiye de okuyup yatay geçiş yapma hakkimjz var mi

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...