2 Aralık 2009 Çarşamba

İsviçre'de Üniversite Eğitimiİsviçre Eğitim Sistemi

Yükseköğrenim hizmeti veren kurumların hepsi devlete aittir. İsviçre’de 10 Kanton Üniversitesi ve 2 tane Federal Teknik Enstitüleri bulunmaktadır.

Akademik yıl, iki sömestrdan oluşuyor. Kış sömestr’ı Ekim ayının son haftası başlar, Þubat ayının ortasına kadar devam eder. Yaz sömestr’ı Mart ya da Nisan ayının ortasında başlayıp Haziran-Temmuz gibi sona erer. Öğrenim süresi 4-5 yıl olabilmekle birlikte üniversite eğitimi temelde 3 yıl sürmektedir.

Türkiye’den İsviçre’ye eğitim görmeye gidecek olan öğrenciler, öncelikle dil sınavına sokulurlar. Dil bilmeyen öğrenciler bir sene boyunca hazırlık sınıfına alınır ve dil eğitimi görürler.

İsviçre’deki Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, Öğretmenlik Eğitimi ve Yüksek Eğitim Enstitüleri, Higher Vocational Program denilen yüksek öğrenim grubuna girerler. Buralarda öğrenciler teorik eğitimden çok pratiğe yönelik yetiştirilirler.

İsviçre’de 70’den fazla teknoloji okulu, 30’dan fazla ileri teknoloji okulu vardır. 7 tane Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerde, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği , Mikroteknoloji, Telekominikasyon, Enformasyon Teknolojisi, Makine Mühendisliği, Orman Mühendisliği ve Matbaa Teknolojisi, Kimya, Kimya Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Bioteknoloji... gibi pek çok alanda eğitim verilmektedir.

Üniversiteden mezun olabilmek için öğrencinin tez hazırlaması gerekmektedir. 6-12 hafta arası tez hazırlama süresidir. Bundan sonra mezun olan öğrencilerden isteyenler çalışırken isteyenler eğitimine devam edebilir.

Başvuru için gerekli belgeler:

* Lise diploması
* Yüksek not ortalaması
* Referans mektubu
* TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
* Şimdiye kadar aldığınız serifikalar
* Transkript belgesi
* Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

Gözönünde Bulundurmanız Gerekenler

• Öncelikle ideallerinizi belirlemeli, gelecekle ilgili planlarınızı çıkarmalı ve Fransa’da eğitim görmenin sizin için gerçekten uygun olup olmadığını anlamalısınız.

• Farklı bir ülkede eğitim görmek, müthiş bir deneyim olabileceği gibi umduğunuz gibi çıkmayabilir de... Ülkenin koşullarını her yönden etraflıca araştırmalısınız.

• Akademik hazırlığınız yurtdışında eğitim görmeye uygun mu?

• Maddi olanaklarınız, eğitim, konaklama, yiyecek ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeterli olacak mı?

Neler İçin Harcama Yapacaksınız?

1. Üniversite için ödeme yapacaksınız.

2. Konaklama için ödeme yapacaksınız.

Yurtta konaklamak: Yurtta konaklamak, ülkeye ilk defa gelmiş ve okulda ilk senesi olan öğrenciler için iyi bir konaklama biçimidir. Kampüsün içerisinde konaklamanın öğrenci açısından pek çok olumlu yönleri vardır. Yemek ihtiyacını yurt kafeteryasından karşılayabilir. Ayrıca kampüsün içerisinde, 1-4 kişilik odalarda kalan öğrenciler ulaşım için para harcamazlar ve okulun içinde olduklarından yolda zamanda kaybetmezler. Boş vakitlerinde sosyal aktivitelere de katılma imkanları olur.

Kampüsün dışında konaklamak: Aile yanında konaklama, öğrencinin tercihine göre, tek veya iki kişilik odalarda, tam veya yarım pansiyon şeklinde olabilir. Oda veya daire kiralamak, uzun süreli kalacak öğrenciler için iyi bir alternatif olabilir. Özellikle birkaç kişi bir daire kiralarsanız maliyeti oldukça düşecektir. Diğer bir seçenek otellerde konaklamak olabilir. Ancak uzun vadede pahalıya gelebilir.
3. Ulaşım için harcama yapacaksınız. Eğer kampüs dışında bir yerde konaklayacaksanız ulaşım için para harcamanız gerekecek. Ulaşım için otobüsü ya da metroyu kullanmanız daha uygun olacaktır. Ancak araba da kiralayabilirsiniz.

4. Derslerde kullanacağınız kitaplar için harcama yapacaksınız. Kitaplar oldukça pahalıdır. Ancak daha ucuza, ikinci el kitap satan yerlerden satın alabilir ya da kütüphanelerden kitapları kiralayabilirsiniz.

5. Kişisel ihtiyaçlarınız için harcama yapacaksınız. Eğlence, gezi, alışveriş gibi kişisel harcamalar, kişiden kişiye değişmektedir.

57 yorum:

 1. isviçrede üniversite okumak için 2 yıllık bir üniversite bitirmek gerekli mi gerekliyse açık öğretimden okusak geçerli olur mu bilgilendirirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 2. gerekli değil diye biliyoruım, ama gerekli olsa bile açık öğretim yeterli olur kesinlikle.

  YanıtlaSil
 3. tşk ederim bu yıl deişmiş şartları lise diploması ve 2 yıllık üni bitirmek gerekiomuşş çookkk üzgünüm şuann 2 yıl daha beklicmm açıköğrtm okuormm inş.olurr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lutfen bana ulas burdan okudun mu isvicreye kabul edildin mi?

   Sil
 4. arkadaşlar cenevre üniversitesi hakkında bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın

  YanıtlaSil
 5. Çok klas bir üniversite. ne bilgisi lazım ki :) Girişi falan zordur merak ediyorsan. sağlam ortalama isterler.

  YanıtlaSil
 6. isviçre vatandası olup türkiyede eğitim görenler için de sartlar aynı mı?

  YanıtlaSil
 7. aynıdır çok büyük ihtimalle. ha nedir, vize de sıkıntı çekmezsin, bürokratik işlemlerin çabuk hallolur

  YanıtlaSil
 8. Ben isviçrede üniversite okumak istiyorum. Trde sözel çıkışlıyım össde bir yer kazanmak şartmı yada össyle ilgili şart ne._?

  Dil bilmiyorum oraya dil bilmeden gelebilirmiyim(hazırlıkta okumak )

  Aylık giderlerim TL olarak kaç lira olur.?

  Üniversiteler ücretlimi? ücretliyse ne kadar?

  Sizce Avusturyada okumakmı yoksa İsviçrede okumakmı ? hangisi daha iyi. Maddi bakımdan hangisi daha düşük. MAddi durumum çok çok iyi değil orta. ondan sordum. Tşkler .Saygılar...

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. ben isviçre de okumak istiyorum diploma puanım 71.23 sayısal çıkışlıyım şuan sınava hazırlanıyorum isviçre de ünivler neler istiyolar yani türkiye de üniv bitirmek mi gerekiyo yabancı dilim yok ama bu yaz ders alıp öğrenicem sağlık sektöründe okumak istiyorum neler yapabilirim hiçbir fikrim yok yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 11. bu sayfa kapandı mı haftalardır cevap bekliyorum bişeyler yazarsanız çok mutlu olurum çok rica ediyorum :(((

  YanıtlaSil
 12. Görmemişim kardeşim. Sen sınava hazırlan ve iyi bir puan almaya bak. barajı geçmen gerekiyor çünkü.

  Çokta fazla bilgim yok İsviçre ile alakalı.

  http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=12965
  http://www.turkstudent.net/board/topic/30265/isvicrede-egitim

  Bunlara bir bak sen.

  YanıtlaSil
 13. barajı geçmek problem değil isviçre veya isveçte okumayı çok çok istiyorum açıkçası bayağıda heveslenmiştim ama kursağımda kaldı çünkü pek kimsenin bilgisi yok dediğiniz sayfaya baktım ama aradığım bilgiyi bulamadım tek ümidim sizdiniz artık o da yok sağlık olsun okuyup cvp yazdığınız için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 14. Dostum bak bu şirket yolluyor sanırım. bir ara, konuş istersen.

  http://www.yakinbati.com/index.php?universite_isvicre

  YanıtlaSil
 15. ama bu konuda pek bi bilgim yok beni aydınlatabilirseniz çok çok mutlu olurum gidebilme ihtimalim var mı hangi bölümlere ne şekilde hangi şartlarla gidebilirim çok merak ediyorum bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  YanıtlaSil
 16. şimdi şöyle bir şey var kardeşim, eskiden 12 yıllık eğitim istiyorlardı, sanırım şimdi 13 e çıkarmışlar. doğal olarak bu mevzuata uyabilmek için 1 yıl üniversite yahut açıköğretim de okumak gerekiyor. Ama bundan kesin emin değilim. büyük ihtimalle böyle. onun dışında öss'de barajı geçmeniz gerekiyor. üniversiteler ücretsiz; fakat seneye ücretli olabileceği konuşuluyor. orada okuyan birçok öğrenci var. Türk çokta imkansız değil.

  En sağlıklı bilgiyi orada okuyan arkadaşlardan yahut üniversitelrden alabiklirsiniz. herhangi bir üniye mail atarsanız daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.bende birşeyler öğrenirsem yazayım buraya.

  YanıtlaSil
 17. teşekkür ederim peki yurtdışında çok iyi bildiğiniz gidilebilme imkanının yüksek olduğu üniversiteler var mı ben özellikle sağlık sektörü istiyorum sayısal çıkışlıyım diploma puanım 80 üzerinden 71.23 bilgilendirirseniz çok sevinirim :)

  YanıtlaSil
 18. İsviçre ile alakalı olarak bir de üniversitelerde eğitim dili fransızca yahut almanca b unu da ekliyeyim.

  bir de isviçre için bir link,

  http://www.switch.ch/edu/educ_orgs.html

  son olarak bu soruna gecenin ilerleyen saatlerinde yine buraya cevap yazacağım. şimdi çıkmalıyım.

  teşekkürler

  YanıtlaSil
 19. teşekkür ederim beklicem :-)

  YanıtlaSil
 20. bekliyorum....

  YanıtlaSil
 21. Çok sabırsızsın kardeşim :)

  ilk önce bahsedilmesi gereken birçok öğrencinin bildiği ingilizce eğitim yalanı. avrupa'da böyle bir şey yok. var, ama nasıl var ? parayla. ingiltere, romanya, bulgaristan ve baltık ülkelerindeki ingilizce eğitim veren üniler bunların hepsi paralı.

  isviçre'den gidersek, fransa'ya yakın yerlerinde eğitim fransızca, almanya'ya yakın yerlerinde almancadır. norveç ve isveç'te de bu böyle. ve bu ülkelerde hazırlık olayı yok. üniversitelerin anlaşmalı oldukları dil okulları var. en önemli artıları eğitimin ücretsiz olması; fakat onlarda uyandılar. artık birçoğu hazırlık aşamasında paralı eğitime geçmek için.

  ben açıkçası bu ülkelerin hepsini tavsiye ederim. asıl bilgi sahibi olduğum yer ise italya. almanca yahut fransızca öğreneceğine italyanca öğren, paşalar gibi tıp oku derim. hem okul ücretsiz, hem italya güzel, tıp alanında da iyi. italyanca öğrenip üniversitenin yaptığı kolay bir sınava giriyorsun o kadar.

  burada birçok ülkeden, özellikle Rusya'dan gelenler tıp okuyorlar.

  ha ona bakarsan bulgaristan, romanya buralarda da tıp var, 5 bin euro yaç tabi ıkısı bır degıl hıcbır zaman. aynı zamanda avusturya'yı tavsıye ederımç saglık alanında almanya çok ıyıdırç ama kabullerı cok cok zor almanya'nın.

  ha unutmadan bahsedeyim tıp alanında kesinlikle polonya'yı tavsiye ederim, mükemmeller. fakat orada devlet üniversiteleri paralı. paraya kıyarım dersen hiç düşünme polonya'ya git derim.

  YanıtlaSil
 22. italyayı düşünüyorum şartları neler ve aylık giderler ne kdar olur hangi üniversiteye gidebilirim nasıl kabul edilirim haklısınız biraz sabırsız davranıyorum anlayışla karşılayacağınıza eminim hevesliyim ve gitmeyi çok istiyorum bilgilerini aktarırsanız çok memnun olurum


  teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 23. sanırım seninle konustuk msn de ? yanlıs hatırlamıyorum umarım.

  YanıtlaSil
 24. Cenevre üniversitesi hakkında bilgi almak istiyorum, bu sene üniversitemin hazırlığını bitirdim, acaba başvurudan onay almak çok zor mudur cenevreden? Bir de başvuru yapınca red cevabı hemen geliyor, olumlu ise ne kadar süre bekletirler acaba? Bir de İsviçre çok pahalı diyoruz, İsviçre de bir çok öğrenci var özellikle yurtdışından yabancı uyruklu çok öğrenci var bunların hepsi zengin aile çocukları mı yani?? Bu durumda öğrencilerin çok kolay iş bulmaları gerekir, hatta üniversite iş isteyen öğrencisine iş bulmalıdır, madem sosyal devlet... Sanırım İsveç'te evet Lund üniversitesinde bu öyleydi en son. Ben İtalya'da üniv bölümüne de yazmıştım bu arada. Gayet kararsızım ne yazık ki. =/ Cevabınızı bekliyorum çok teşekkürler. Selamlar Bologna'ya, iyi çalışmalar. :)

  YanıtlaSil
 25. meraba ben bu yaz isviçreye gidecem acaba orda üni okuyabilmek için tr de kazandığım üni nin kalitesi önemlimi???mesela selçuk gibi cwplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 26. iyi günler ben ilk okul 3 senemi isvicrede okudum.sonra türkiyeye kesin dönüş yaptk.lise 3 e gidiyorum.anadolu lisesindeyim.orada kalmam icin garantörlük yapacak 2 tane abim var.aylik gelirleri iyi.ilk plani lise eğitimimi orada devam ettirmek bu mümkünmüdür.ana dilim gibi almanca bilirim.bu mümkünse şartlar nedir?bu mümkün değilse en kötü ihtimalle üniversiteye orada gitmek istiyorum.kesinlikle oraya gitmeliyim.ikinci sorum ise üniveriteze orada nasil gidebilirim.iki zil brda üniversite mi okumam lazım.bılgısı olan birisinin cevap vermesi icin rica ediyorum.lütfen......

  YanıtlaSil
 27. S.A. kardeş allah (cc) senden razı olsun aslan sın bee böyle bir siteyi aylardır arıyorum kardeşim için bu sene liseyi bitiriyor bayagı bir araştırma yaptım ama kusura bakma benim kafam almadı işte cahillik senden rica ediyorum beni ararmısın veya cağrı atarsan sevinirim ben seni ararım
  ben B.Çekmece / ist dayım Hakan AKGÜNOĞLU
  0 535 782 15 99 LÜTFEN ARADA ŞU KARDEŞİM İÇİN ĞELECEĞİNE BİRAZ KATKI SAĞLAMAMA YARDIMÇI OLAYIM ALLAH (CC) RIZA İÇİN BEKLİYORUM LÜTFENN imeil : kral_ve_kral@hotmail.com

  YanıtlaSil
 28. İsviçre'de tıp fakültesine girmek için gereken şartlar nelerdir?

  YanıtlaSil
 29. hepsi aynı gideceğiniz üninin sayfasına girin kayıt olunform çıkarın yazan evrakları toplayıp yollayın. son başvuru tarihi 30 nisan. sadece okul en az 20bin tl 10bin euro bilginize

  YanıtlaSil
 30. selam benim sorum olacaktı ??

  YanıtlaSil
 31. Merhaba benim bir sorum olacaktı ben 4 yıllık Kimya mezunuyum ve isviçrede almanca öğrenmek için gelmek istiyorum bunun için başvuru yaptım fakat ya ben yanlış yere mail attım yada onlar beni yanlış anladılar sadece dil öğrenmek için gelemeyeceğimi üniversiteye devam etmek istiorsam master veya farklı meslek yapmak istiyorsam gelebileceğimi söylemişler bana çok mantıksız geldi buraya kimse dil öğrenmek için gitmiyor mu ? cevap alabilirsem çok sevinirim ... şimdiden çok teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 32. merhaba, benim bir sorum olcaktı. ben isviçrede doğdum, isviçre vatandaşıyım, 8 yıl orada okudum, sonra türkiyeye kesin dönüş yaptık, liseyi tr de bitirdim, şu an uludag üni 2.sınıf ingilizce ögretmenliği okumaktayım ve bundan sonra aynı bölümde isviçrede bir üniversitede devam etmek istiyorum.. bu mümkün mü? cevabınızı bekliyorum, cok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 33. Merhaba. İsivcre doğumlu olup isvicre vatandaşıyım.Orada 6. sınıf kadar okudum ve türkiyeye dönüş yaptım.Şu anda üniversiteye hazırlanıyorum. Sorum şu olacak İsivcrede okumak için ne yapmam lazım . Lise diplomam geçerli olacak mı ? İsvicre vatandaşı olduğum için beni zorunlu olarak okutmak zorundamılar. Şimdiden teşekkür ederim .

  YanıtlaSil
 34. Amerika Dil Okulu bakımından tüm dünyanın en fazla tercih edilen ülkedir diyebiliriz. Yani tüm dünya İngilizce öğrenmek için birinci tercih Amerika 'dır. Amerika Dil Okulu seçimin en büyük nedeni; çok fazla dil okulu olması hemde her bütçeye göre dil okulu bulunabilmesidir. Ve Dil Okulu kayıtlarının hızlı bir prosüdür ile kolayca geçilebilmesinin Amerika Dil Okulu tercihlerinin artmasının başlıca nedenlerindendir. Amerika 'da yaşamında oldukça uygun olması da sizin artınıza olacaktır. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamakta İngiltere 'deki yaşamdan daha ucuz olmasından dolayı yaşam değerleri daha uygundur.

  İngiltere Dil Okulu ise Dünya da İngilizce Dil Okulu kayıtlarında en fazla öğrenci kabul eden ikinci ülke diyebiliriz. Dil Okulu kalitesi oldukça yüksektir diyebiliriz. Ve Amerika 'da olduğu gibi tüm Dünya ülkelerinden öğrencilerin dil eğitimi için tercihidir. Ucuz Dil Okulu bulmak biraz zor olsada alının eğitim oldukça fazladır. Yaşam Türkiye 'ye göre biraz pahalı gelebilir ama öğrenim hızlı olacağından alınan eğitimin kalitesine değebilir.

  Sonuç olarak değerlendirme yaparsak, Dil Okulu, sadece ingilizce eğitim almanız için en ideal seçim olacaktır. Work and Travel ise Amerika 'da yaz tatiliniz boyunca hem çalışıp para kazanacak hemde var olan ingilizcenizi geliştirmenizi sağlayacak değişim proğramıdır.

  YanıtlaSil
 35. merhaba ben türkiyedeyim ben üniversitemi isviçrede okumak isyorum ben bankacılık okumak isyiyorum ben almancayı biliyorum şimdi ben gelebilirmiyim ?? menzun olduğum zamanda isviçrede kalmak istiyorum !

  YanıtlaSil
 36. kaç punla gelebiliriz ? bana yardım et !

  YanıtlaSil
 37. ben şimdi bankacılık orda okuyabilirmiyim ? ama ben daha bu yıl 8. sınıfa gidecem bankacılıka göre gidecem biliyormusunuz !
  ben üniversitemi isviçrede okumak istiyorum ! menzun olduğum zamanda isviçree kalmak istiyorum bu olur mu ??
  ben ve ailem eskiden almanyada yaşiyoordu daha sonra ben ve ailemle isviçreye gittik 1 yil öle orda kaldık ama bizi ordada kabul etmediller ama ben şimdi çok evendi bir erkğim ben şimdi 16 yaşındayım !
  kaç puanla oraya gelebilirim ? paraile mı? ne kadar ?

  YanıtlaSil
 38. bide telefon varmı sizden yada e-mail ?

  YanıtlaSil
 39. Ben de yüksek lisansımı orada yapmak istiyorum :( nasıl olcak bu iş

  YanıtlaSil
 40. ben sınava hazıriamıyorum su an ama yurt dişinda okumak istiyorum ve hukuk istiyorum acaba hangi ülkede hukuk okuduğumda türküyede de mesleği sürdürebilir miyim. yardımcı olursanız sevınırım tşk.

  YanıtlaSil
 41. S.alykm kardesler. Bi sorum olacak isvicredeyim liseyi aciktan bitirdim unv gitmek icin hangi sinava gitmem kac puan almam ve sartlar neler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben de İsviçrede yaşıyorum ve liseyi açıktan okumayı düşünüyorum ama açıktan okuyup üniversiteye gidilebiliyo mu onu merak ettim. Siz gidebildiniz mi???

   Sil
 42. merhabalar dili ingilizce olan üniversite var mı isviçre de

  YanıtlaSil
 43. toefl ielts demişsiniz ikisinden biri yeterli mi? ve dil ingilizce bilmek yeterli mi?

  YanıtlaSil
 44. Merhaba . Benim bir sorum olacakti. Ben lise 3 okuyorum su an . Ve benim düsüncem 4 yillik bir üniversite kazanip isvicreye gittikten sonra 8 aylik 5 dersten olusan bir kurs varmis onu bitirip üniversiteye baslamakti . Ama ingilizce ögretmenim bana bu sene git . Ve lise kactan baslatilirsa baslatilsin . Ne kadar erken gidersen o kadar iyi olur diyo . Sizce ne yapmaliyim???

  YanıtlaSil
 45. Sorumu yanitlayabilecek kimse yokmu ???

  YanıtlaSil
 46. Ben isviçre vatandaşıyım ve lise bitirdim dönüş yapcam üni . Gitmek için ygs sonuç gerek varmı yokmu? Yoksa 2sene üni. Bitirip mi gitmem Lazım? Ve özel okusam o Şart yine geçerlimi ?ve yinde oraya gitmek istesem orda bir sene hazırlık yapıp sonradan üni. Başlayamazmıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Isvicrede Türkiyenin Üni giris sinavi gecerli degil. Isvicrede Üni okumak istiyorsan Matura yapman sart. ETH'ya gidiceksende o zaman oranin giris sinavinda basarili olmalisin. Alman lisesinde filan okuduysan Abitur aldiysan o zaman sinavsiz girersin ETH'ya sadece.

   Sil
  2. Merhaba bana ulaşa bilirmisiniz sorularım olacaktı lütfen

   Sil
 47. merhaba arkadaslar
  ben isvicreye cenevredeki okullara gitmek istiyorum orada tanıdıklarım var burada iki yıllık üniversite mevzunuyum ne sekil oraya gidebilirim neler yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz ?

  YanıtlaSil
 48. Merhabalar birileri bana ulaşabilirmi sorularım olacaktı lütfen

  YanıtlaSil
 49. Ben Türkiyede yaşıyorum İsviçreye gidicem burda iki yıllık üniversite bitirdim İsviçre de eğitime devam etmek istiyorum ne yapmam lazım

  YanıtlaSil
 50. Ben Türkiyede yaşıyorum İsviçreye gidicem burda iki yıllık üniversite bitirdim İsviçre de eğitime devam etmek istiyorum ne yapmam lazım

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...