11 Aralık 2009 Cuma

İzlanda'da Üniversite Eğitimi
İzlanda’da Yüksek Öğretimin temeli İzlanda Üniversitesine dayanmaktadır.Şu an toplam 8 tane yüksek öğretim veren enstitü mevcuttur.


1997 yılında belirtilen yasalar ile Yüksek Öğretimin çerçevesi ve aktiviteleri belirlenmiştir.Bu yasalar çerçevesinde geleneksel üniversiteler ve enstitüleri için ’’haskoli’’ terimi kullanılmaktadır.Farklı yasalar ile de halk eğitim merkezlerinin ve özel üniversitelerin çerçevesi belirlenmiştir.Özel üniversiteler ve halk eğitim merkezleri kendi çalışma alanlarının tanımını, araştırma , yerel organizasyonlar vs. ile yapmak zorundadır.


Tüm halk üniversitelerin yönetimi Senatoya , Rektör,Fakülte toplantılarına,fakülte birliklerine ve dekana bağlıdır.Senato; Üniversitenin temel kurallarını belirtmekte, genel politikasını belirlemektedir.


Devlet her üniversite ile performans anlaşması yapmaktadır.Bu anlaşma üniversitenin çalışmalarını ve amaç için izlenen yolu takip etmektedir ve hükümetim yapacağı maddi yardımı belirlemektedir.


İzlandalı öğrencilerin yüksek öğrenimlerini yurt dışında yapmak gibi bir gelenekleri mevcut.Yaklaşık %16 oranında öğrenci yurt dışında okumaktadır bunun geneli yüksek lisanstır.


Bulunan Enstitüler:


Ülkede toplam 8 enstitü mevcuttur.Bunların çoğu devlet üniversitesidir.Devlet desteği alan 3 tane özel üniversite vardır.Her enstitünün kendine ait çalışma programı vardır.


Bulunan 8 enstitüden en büyük olanı İzlanda Üniversitesidir.Toplam 11 tane fakültesi vardır.Bunlar; insan bilimi, ekonomi, işletme, mühendislik, hukuk, tıp, ezacılık, hemşirelik, doğa bilimi, odontoloji, sosyal bilim, ve teoloji.


Akureyri Üniversitesi; toplam 5 fakültesi vardır.Sağlık bilimi, iş yönetimi, balıkçılık, öğretmen eğitimi ve enformasyon teknolojisi.


İzlanda Eğitim Fakültesi; ilk ve orta öğretime için öğretmen yetiştirmektedir.Ayrıca beden eğitimi ve gelişim terapisi konusunda eğitim vermektedir.


İzlanda Mühendislik ve Teknoloji Koleji; yönetim, yüksek mühendis ve makine mühendisliği, laborant ve radyoloji teknoloji eğitimi vermektedir.


Hvanneyri Ziraat Üniversitesi; 2 yıllık bir program ziraat diploması veriyor artı bir yılda okunduğunda BS derecesine ulaşıyorsunuz.


Bifröst İşletme Okulu ; özel olan bu okul işletme yönetimi konusunda eğitim veriyor.Üniversite üç bölüme ayrılmış durumda.Bunlar işletme ve yönetim, iş hukuku ve açık öğretim.Ayrıca üniversite aynı zamanda hazırlık bölümünüde yönetiyor.


Reykjavik Üniversitesi üç fakültesi bulunan bir özel üniversitedir.Bölümleri: bilgisayar,hukuk ve işletme.


İzlanda Sanat Akademisi; dört enstitüsü bulunan özel bir üniversitedir. Bölümleri: Tasarım, görsel sanat, tiyatro ve müzik.


Okula Kabul:


Enstitülere kabul giriş sınavı veya bu sınava eşdeğer başka derece ile olmaktadır.Bu sınav haricinde okula kabulde iş hayatı tecrübesi olması okula kabul olabilmeyi sağlamaktadır.Genelde meslek ve teknik alanlarda çalışmış olmak yüksek öğretime kabul edilmekte etken olmaktadır.


1997 yılında belirlenen yasalara göre her enstitü kendi kabul kriterlerini belirlemektedir. Öğrenimlerini yurtdışında yapmış öğrenciler için kabul İzlanda eğitim sistemi seviyesinde öğrenim görmüş olmaları şartı aranmaktadır.


İlk yıl için kayıt yapacak olan öğrencilerin Mayıs sonu Haziran başı başvuruda bulunmaları gerekmektedir.Kuzey ülkeleri hariç diğer yabancı ülkelerden gelecek olan için son başvuru tarihi 15 Mart’ta sona ermektedir.Bazı enstitüler güz döneminde de kabul almaktadır.


Ücret, Öğrenci Finansı:


İzlanda da yüksek öğretimde öğrencilerden kayıt ücreti haricinde bir ücret talep edilmemektedir.Özel yüksek öğretim kurumları ücret almaktadır.


Yüksek öğretime başlamış olan öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için Öğrenci Borç Fonundan para talep edebilirler.Verilecek olan para öğrencinin eş durumuna veya yaşam koşullarına göre belirlenmektedir.Borç geri ödeme öğrencinin öğrenimini tamamladıktan veya öğrencilik ile ilişiği kesildikten 2 yıl sonra yapılmaktadır.EEA anlaşmasına göre Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve EEA-EFTA ülkeleri (İzlanda,Norveç ve Liechtenstein) için bu ülkelere de 1 yıl süre ile çalışmış olanlar borç para talebinde bulunabilir.Ayrıca Kuzey ülkelerinden gelen ve İzlanda’da sürekli oturum izni olan ve İzlanda’da yüksek öğrenime kayıtlı olan ve kendi ülkelerinden herhangi bir maddi yardım almayan öğrenciler borç para talebinde bulunabilir.İzlanda Borç Fonu ayrıca diğer ülke öğrencilerine de borç alma imkanı sağlamaktadır, ancak bu o iki ülke arasındaki anlaşma şartlarına göre belirlenmektedir.


İzlanda Bilim, Kültür ve Eğitim Bakanlığı, yabancı öğrencilere İzlanda Üniversitesinde İzlanda Dili ve Edebiyat alanında yüksek öğrenim gören öğrencilere 1 yıl burs imkanı sağlamaktadır.

21 yorum:

 1. ylı bilgi istiyorum

  YanıtlaSil
 2. ben hasan daha fazla bilgi istiyorum

  YanıtlaSil
 3. Neleri öğrenmek istiyorsun Hasan kardeşi
  m ? onları söylersen öğrenmeye çalışırım.

  YanıtlaSil
 4. ben izlanda da bütün üniversiteler sadece Reykjavik'te mi yoksa diğer kasabalarda da kampüsler var mı ? bunu öğrenmek istiyorum , çünkü Reykjavik gerçekten pahalı bir yer örneğin bir balık çorbası 80 ytl imiş ... eğer diğer kasabalarda kampüsler var ise lütfen bilgilendirir misiniz? şimdiden size çok çok çok fazla teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 5. selam hasan,

  Söylediğin üniversitenin 3 tane kampüsü var.

  Ofanleiti, Kringlan, Hofdabakki adında 3 tane kampüsü var. bu 3 kampüs farklı yerlerde bunlar oldukoları yerlerin isimleri de olabilir tam bilemiyorum.

  pahalılığa gelince, o kadar pahalı olamaz. yanlışın olmasın ?

  YanıtlaSil
 6. yanlış mı doğru mu bilemiyorum bende internette okudum gezmek için giden kişiler yazmış . bende izlanda da üniversite okumak istiyorum hem ülke olarak güzel sakin ve üniversite de ücretsiz fakat Reykjavik'te üniversite istemiyorum eğer diğer şehirlerde üniversiteleri varsa gideceğim fakat hiçbir yerde bu konuda bilgi yok :/

  YanıtlaSil
 7. University of Iceland
  Iceland University of Education (Has been merged with the University of Iceland)
  University of Akureyri
  Agricultural University of Iceland
  Private or self owned:

  Reykjavík University
  Bifröst University
  Hólar University College
  Iceland Academy of the Arts
  RES - The School for Renewable Energy Science

  Bunlar var üniversite olarak.

  YanıtlaSil
 8. diş hekimliği yok mu?

  YanıtlaSil
 9. Reykjavík University olması lazım.

  YanıtlaSil
 10. yıllık toplam ne kadar harcamamız olur okuma acısından sadece

  YanıtlaSil
 11. aylık, kalacak yerle beraber 700 euro yu gözden çıkarmak lazım diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 12. msn adresinizi verir misiniiz?sizinle konuşmam lazım

  YanıtlaSil
 13. ckgwashere@hotmail.com eklersen, gece msn de olurum.

  YanıtlaSil
 14. merhaba sze şunu sormak istiorm... üniversiteye başvuruyu nasıl yapıorz... kayıt ücreti ne kadar olablr??? orada hm çalışıp hm okuyablr miyz???mesela trkiyedeki 2. öğretmler gbi???

  YanıtlaSil
 15. merhabalar ilk öncelikle tıp ögrencisiyim birinci sınıf izlanada devam etmek istyrm kayıt vede işlemler nasıl oluyr yardımcı olurmusunuz.acele......

  YanıtlaSil
 16. merhabalar ben kütahyada işletme okuyorum bu sene okulum bitiyor ve sıfırdan mimarlık eğitmi almak istiyorum izlandada bana ne zaman kayıt yaptırmam gerektiğini ve lise diplomamla kayıt yaptırabilirmiyim yaptırabilirsem nereye gibi bilgileri açıklarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
 17. Merhaba Arkadaslar, aranizda 01.09.2011 dan 16.12.2011 kadar "Bifröst University" de olacak birisi var mi?

  YanıtlaSil
 18. Merhaba,
  İzlanda Sanat Akademisi haricinde müzik bölümü olan başka bir üniversite var mı? Eğer beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Yağmur

  YanıtlaSil
 19. Peki hazırlık eğitimi veriliyor mu? Eğitim hangii dilde veriliyor?

  YanıtlaSil
 20. Spor akademisi olan bir okul onermenizi rica ediyorum mumkunati varsa internet sayfasini paylasabilirmisiniz?

  YanıtlaSil
 21. Merhaba, şuanda İstanbul'da üniversite öğrencisiyim fakat İzlanda'da eğitimime devam etmek istiyorum. Neler yapmam gerekiyor bilgi vermeniz mümkün mü acaba? Teşekkürler...

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...