17 Aralık 2009 Perşembe

Moskova Devlet Üniversitesi12 ocak 1755 yılında Kraliçe Elizabeth Petrovna tarafında kurulan Moskova Üniversitesi, Rusya'nın en eski ve en iyi üniversitesidir. Şu an Moskova Üniversitesi'nde yaklaşık 4 bini yabancı uyruklu olmak üzere 40 bin öğrenci ögrenim görmektedir. Bunun yanında Moskova Üniversitesi'nde 8500 öğrenim görevlisi üniversite bünyesinde bulunmakta. Matematik ve Fizik alanında en iyilerden olan Moskova üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 71. dir. Ayrıca üniversite'de uzmanlık enstitüleri, çalışma merkezleri ve uluslararası eğitim merkezleri bulunmaktadır. Eğitim dili Rusçadır. Başvuru tarihleri 1 mayıs 15 ekim arasındadır. Yüksek Lisans ve doktora bölümlerinin birçoğu İngilizcedir.
Moskova Üniversitesi'nde öğrenim görmek için, öğrenim görmek istediğiniz bölüme göre öss'de 185 barajını geçmeniz kafi olacaktır. Tıp mı okumak istiyorsunuz ? sayısal 2 'den 185 i geçmelisiniz. Öss'ye girmeden de kabul alabilirsiniz; fakat öss sınavı mecburiyet YÖK istediği içindir. Yani denklik istiyorsanız Öss'ye girip barajı geçmelisiniz. Okulun öğrenim ücreti Bir senelik ve birbuçuk senelik olmak üzere ikiye ayrılmakta.

1 senelik : 3200 dolar.
1.5 senelik: 4500 dolar.

Bunlar dışındaki ek masraflar;

1 yıllık yurt ücreti: 1100 dolar.
1 yıllık sağlık sigortası: 200 dolar.
1 yıllık oturma izni : 50 dolar

Toplam 8 bin ytl gibi bir rakam çıkmakta karşımıza. Ülkemizdeki özel üniversitelere bakıldığında onlara nazaran daha insaflı. fakat, arada çok büyük bir kalite farkı olduğunu unutmamak gerek.Moskova'da yaşam bilindiği üzere ucuz değildir. Ülkemize nazaran sadece ulaşımın ucuz olduğu söylenebilir.Eev kiraları inanılmaz pahalı olduğundan, aklınızda gitmek varsa ev seçeneğini aklınızdan çıkarmak faydanıza olur. Yurtlar ve kampüsler öğrenciler için birçok olanağı en ucuza sunmaya çalışmakta. Buna rağmen dışarıda hayat ucuz demek zor. Metro ve tramvay için alacağınız senelik abonman kartlar size 200 ytl civarı bir rakama çıkacaktır. Bunun dışında konuşutuğum herkes aylık 400-500 dolar bir parayla idare ettiklerini söylüyorlar. Elektrik, su, doğal gaz, benzin Türkiye'ye göre ucuz olan şeylerin başında. Tabi bunlar öğrenci için pek bir anlam ifade etmiyor.

Vize başvurusu için Üniversite'den davetiye almak gerekmekte.

Davetiye almak için,

-Pasaportunuzun 1,2,3,4 ve son sayfasının (60. sayfa) renkli şekilde taranarak e-posta ile gönderilmeli.
-Pasaporun süresi en az iki yıllık olmalı.
-Diplomanızın yeminli tercüman tarafından Rusçaya çevrilmesi,Notere Onaylatılması ve Valilikten Apostille Kaşesi vurdurulması
-Transkript (Evrakın arkasına aynı şekilde Apostil vurdurulmalıdır)
-AIDS ( Eliza ) testinizin yeminli tercüman Tarafından Rusçaya çevrilmesi,Notere Onaylatılması ve Valilikten Apostille Kaşesi vurdurulması

Vize için,

- 1 adet vesikalık fotoğraf
- Pasaport
- Davetiye
- Vize harcı

Okulda tam 24 fakülte bulunmakta,

Mekanik ve Matematik Fakültesi
Hesaplamalı Matematik ve Sibernetik Fakültesi
Fizik Fakültesi
Kimya Fakültesi
Malzeme Bilimi Fakültesi
Biyoloji Fakültesi
Toprak Bilimi Fakültesi
Jeoloji Fakültesi
Coğrafya Fakültesi
Tıp Fakültesi
Tarih Fakültesi
Filoloji Fakültesi
Felsefe Fakültesi
İktisat Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Gazetecilik Fakültesi
Psikoloji Fakültesi
Asya ve Afrika
Sosyoloji Fakültesi
Yabancı Diller Fakültesi
Kamu Yönetimi Fakültesi
Biyomühendislik ve Biyoinformatik Fakültesi
Dünya Politika Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Asya ve Avrupa Çalışmaları Enstitüsü

Not: Üniversitenin sitesindeki fakülteler bölümleri rusça. bu yüzden bölümlerin çevirisini yapamadım. linki veriyim yinede. Son olarak şunu ekliyeyim aklınaza gelebilecek her bölüm mevcut üniversitede.

Fakülteler

Üniversitenin web sitesi,

Moskova Devlet Üniversitesi

Rusya ile alakalı faydali olabilecek linkler,

Link

Link

Rusya'da eğitim hakkında detayli bilgi için,

Detaylı Bilgi

4 yorum:

  1. rusya üniversiteleri gerçekten çok güzel ve çok gelişmiş. Ülkemizi aratmıyor. Ancak ırkçılık biraz fazla. Siyah kafalısınız bir kere.

    YanıtlaSil
  2. eczacılık bölümü var mı.

    YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...