17 Aralık 2009 Perşembe

Singapur'da Üniversite Eğitimi1965 yılında bağısızlığına kavuşmuş olan Singapur, Uzakdoğu’nun minik, şirin ve Japonya’dan sonra en müreffeh ülkesidir. Japonya’dan farklı olarak yeşilliği, son derece düzenli ve temiz olması, yaşam standartlarının yüksek olması, coğrafi konumu ve resmi dilin İngilizce olması gibi özellikleriyle Uzakdoğu’nun yaşamak için imrenilen ülkesidir. Halkı 70% Cin, 15 % Malezya ve 5% Hint kökenlidir. Buna bağlı olarak ülke değişik kültür ve dinlerin (Örn. Malezyalılar Müslüman’dır) kaynaştığı bir mekandır. Bölgedeki dinler zenginliği her dinden öğrenciye yemek ve ibadet konusunda kolaylık sağlamaktadır.Malezya yarımadasının alt ucunda küçük bir ada devlet olan Singapur 640 km2’lik yüzölçümü ve 3.5 milyonluk nüfusu ile tek bir şehirdir. Malezya’ya bir köprü ile bağlantılı olan ülkenin diğer yakın komşuları Endonezya, Tayland ve Filipinler’dir. Bu ülkelerde Türk vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.(Pasaportu olan her Türk vatandaşı biletini alıp hiç bir işlem yaptırmadan bu ülkelere girebilmektedir)Bir devlet hayatı için çok kısa bir sürede, sınırlı toprak ve insan gücü ile dünyanın sayılı ekonomik güçleri arasına giren Singapur, bunu en başta eğitime verdiği öneme borçludur. Başta orta öğrenim olmak üzere eğitimin her safhasına büyük önem vermesi ve neticede eğitimi dünya standartlarına göre oldukça yüksek ve profesyonel bir nesil yetiştirmesi bugünkü modern Singapur’un doğuşunu sağlamıştır.İnsan gücü zaten sınırlı olan ülke, Amerika ve Avrupa şirketlerinin mevcut işgücünü kendilerine çekmesiyle oluşan boşluğu doldurmak için, eğitim de dahil olmak üzere her sahadaki insana kapılarını açmış ve vatandaşlık vermeye varan cazip teklifler sunmuştur. Ama aradığı bir şart vardır: Singapur standartlarına uyabilecek kalite ve kabiliyet.

Üniversitelerdeki bilgisayar olanakları Singapur’da bilgisayarların çok yaygın ve ucuz olması sebebiyle çok iyidir. Hatta genellikle ‘lab’lerde insan sayısından fazla bilgisayar vardır. Hatlar ve bilgisayarlar sürekli yenilenir. Japonya, Hong Kong ve diğer önemli ülkelere direk optik kablo döşelidir. Bu yüzden internet hızı bazen 500K/sec’in üzerine çıkar. Singapur’daki yetişkinlerin hemen hepsi evinden veya işyerinden internete bağlıdır. Herkes internetle içiçedir. Herkesin kartından mail adresini görebilirsiniz. Üniversitede hocalarla yazışmalar ve bazı ödevlerin teslimi yine internet üzerinden gerçekleşmektedir. Üniversitelerin yerel networkleri cok gelişmiştir ve çoğu dersin bu networkte web sayfası vardır ve ders notları bu sitede bulunur. Böylece ders sırasında not tutarak boş yere dikkatin dağılmasının önüne geçilmesi planlanmıştır. Öğrencilerin bu networkteki mail adreslerini en fazla 3 günde bir kontrol etmeleri beklenir çünkü ders kayıtları ve duyurular bu mail adreslerine gönderilmektedir. Bu yerel networkten internete bağlanmak için kampüs içinde kantin, koridor, kütüphane vb. yerlerde çok sayıda (7000’inden fazla) bağlantı noktası vardır ve laptopunuz varsa bu noktalardan internete ücretsiz olarak bağlanabilirsiniz. Bu yüzden üniversite her sene başında IBM, NEC gibi unlu firmalarla anlaşıp indirimli fiyatlarla öğrencilere laptop alma imkanı sunmakta ve mezun olduktan sonra çok cüzi taksitlerle geri ödenmek üzere yaklaşık U$2000 para vermektedir. Bu fırsatı çoğu öğrenci değerlendirip laptop sahibi olmaktadır.Bilgisayar labaratuarlarının yanı sıra fizik, kimya, biyoloji labaratuarları da sürekli yenilenmektedir (upgrade). ‘Lab’lere alet alımında kesinlikle paradan kaçınılmaz. Bunda devletin zengin olmasının önemi büyüktür.Kütüphaneleri devamlı surette yenilenen dinamik bir yapıya sahiptir. Üniversiteler kaliteli dergilere internetten erişim için üye olmuştur. İnternet aracılığıyla makale yayınlanan dergilere okuldaki herhangi bir bilgisayardan kolayca ulaşılabilir, download edilip print edilebilir. Böylece kütüphanede ciltleri karıştırıp ilgili yerleri fotokopi çektirmek gibi şeylerle uğraşılmaz. Yine internetten kütüphanedeki kitaplar taranıp, kayıt yaptırılabilir.

Singapur Üniversitesi

1. Sanat / Sosyal Bilimler
2. Bilim
3. Tıp
4. Diş Hekimliği
5. Hukuk
6. İşletme
7. Mimarlık
8. Bldg / Emlak
9. Mühendislik
10. Kimya Mühendisliği
11. Bilgisayar
12. Eczane
13. Çevre Mühendisliği
14. Bilgisayar Mühendisliği Mühendisliği Bölümü (Öğretim)
15. Endüstriyel Tasarım

Nanyang Teknoloji Üniversitesi

1. Mühendislik
2. Bilgisayar Mühendisliği
3. Malzeme Mühendisliğ
4. Muhasebe
5. İş
6. İletişim Araştırmaları

Üniversiteler ile iletişimi, Üniversite isimlerinin üzerine tıklayarak kurabilirsiniz.

Not: Bazı sitelerde bu bilgiler var, ve kimse nereden alıntıladığını yazmamış. Yazı sahibi bana ulaşırsa, mutlaka alıntı adresini veririm.

Faydalı olabilecek bir link,

Singapur

1 yorum:

  1. Merhaba ben Alanyadan Metin!
    Lise diploması ile Singapur da üniversite okuyabilirmiyim? Singapurda öğrencilerin çalışma izni varmı? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla, arzederim.

    YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...