18 Aralık 2009 Cuma

Work and Travel
Work and Travel, uluslararası üniversite öğrencilerine ABD'de yaz tatili süresince çalışma imkanı sağlayan bir programdır. Yaz tatili süresince Amerika'da profesyonel olarak çalışarak para kazanabileceğiniz ve İngilizcenizi ilerletebileceğiniz bu programa Türkiye'den ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler katılmaktadır. Bu programa katılan öğrenciler J -1 vizesi ile ABD'de bulunurlar.

WAT programına katılan öğrenciler çalıştıkları işletmeye bağlı olarak saat başına $5 ile $10 arasında maaş alırlar. İşletmenin ihtiyacına göre calışma saatleri 25-40 saat arasında değişir. Alaska'ya gidecek öğrenciler haftada 40 saatten fazla da çalışabilmektedirler.
Work and Travel’a kimler başvurabilir?

ÖNEMLİ NOT 1: Aşağıdaki özelliklere sahip olmayan öğrencilerin programa kabul edilme şansı BULUNMAMAKTADIR.

ÖNEMLİ NOT 2: Açık öğretimde okuyan ve iki yıllık üniversite bitirmiş öğrencilerin bu programa kabul edilme şansı BULUNMAMAKTADIR.

-18 – 26 yaşları arasında olmak
-Yüksekokul, Üniversite ya da Yüksek Lisans öğrencisi olmak (2 yıllık üniversitelerden yalnızca --Turizm ve İngilizce Tercümanlık bölümleri katılabilir.)
-EN AZ orta düzeyde İngilizce konuşabilmek
-Genel not ortalamasının 4 puan üzerinden 2’nin altında olmaması

"Öğrenci" tanımına kimler dahildir?

Yaz dönemi Work & Travel programı için “öğrenci” konsolosluk tarafından: itibarlı bir eğitim kurumunda tam zamanlı olarak bir kura eğitim programına kayıtlı ve aktif olarak devam etmekte olan orta öğrenimini tamamlamış, iyi niyetli, yabancı öğrenciler veya kendi yerel eğitim sistemlerinin belirlediği öğrenci tanımlarına uyan öğrenciler olarak tanımlanmıştır.
Yabancı bir öğrenci bu programa nasıl katılabilir?

ABD Devlet Bakanlığı (DoS) Ziyaretçi Değişim Programı’nı değişiklikleriyle birlikte 1961 Karşılıklı Eğitimsel ve Kültürel Değişim Yasası’nın gereklerine göre uygular. Devlet Bakanlığı, değişim programlarını çeşitli yollardan uygulayabilecek ABD kuruluşlarını belirler. Bu kuruluşlar sponsor olarak adlandırılır. Yaz Dönemi Work and Travel kategorisi için belirlenmiş sponsorların listesi ABD Başkonsolosluğu'nun sitesinde bulunmaktadır.

Bu sponsorların çoğunun, öğrencilere yardımcı olabilmek için dünyanın farklı noktalarında konumlanmış ortakları veya acenteleri vardır. “Exchange programs” veya “J visa” başlıkları ile İnternet taraması yaparak ülkenizdeki olanaklar hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Work & Travel Programına Katılabilme Gereklilikleri:

-3 adet resim
-Sağlık Sigortası
-Başvuru formunu eksiksiz doldurmak
-Amerika’daki potansiyel işverenine yönelik bir mektup (cover letter)
-CV
-Okuduğu yüksek öğrenim kurumundan öğrenci olduğuna dair belge
-Programa katılan öğrencilerin en az orta düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Katılımcıların --TOEFL sınavından en az 150 puan ve üzeri bir puana sahip olmaları ya da WAT İngilizce testini almaları gerekmektedir.
-1 adet öğretim görevlilerinden alınmış referans ve eğer is deneyimi varsa bir adet iş referansı
-Danışman şirketin ofisinde oryantasyona ve mülakata katılmak zorundadır.
-Öğrenci farklı kültürlere hoşgörülü ve esnek olmalıdır.
-Programa katılan öğrenci program bitiminde Türkiye’ye dönmeyi kabul etmelidir.

İş Bulma Süreci

Work & Travel kapsamında Amerika'da yaz döneminde birçok farklı işte çalışabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz alanı ve şirketi belirledikten sonra özgeçmişinizi (resume) ve ön yazınızı (cover letter) çalışmak istediğiniz departmana göndermeniz gerekmektedir. Başvurunuzu yaparken Amerika'da Work & Travel programı yaz döneminde çalışmak istediğinizi belirtmeniz size fayda sağlayacaktır. Size sponsor olacak şirketin yasal olarak Amerika'da çalışmanızı sağlayacak olan gerekli belgeleri sağlayacağını da belirtmenizde yarar var.

Özgeçmişinizi ve önyazınızı gönderdikten sonra, başvurduğunuz şirket sizinle telefonda ya da yüz yüze görüşmek isteyebilir. Amerika'da yağacağınız bu ilk iş görüşmenizde çalışacağınız şirkete kendinizi sunuş şekliniz bu süreçte etkin rol oynamaktadır.

İşverene Sunabileceğiniz Özellikleriniz:

-İyi motive olan, açık fikirli olduğunuzu ve bu şirkette çalışmak istediğinizi söyleyin.
-Öğrenmeye açık olduğunuzu belirtin
-Girişimci bir kişiliğe sahip olduğunuzu, binlerce mil uzaklıktan gelip çalışacağınıza değinin.
-Çalışacağınız şirkete yeni bir perspektif getireceğinizi belirtin.
-Telefon Görüşmesi:
-Kendinizden emin bir şekilde konuşun. Amerikalıların en önem verdikleri konulardan biri kişinin kendine olan güvenidir
-Anlaşılır, düzgün ve sade bir dille konusşmaya özen gösterin. Unutmayın ki, bu iş görüşmesindeki en etkili silahınız olacaktır.
-"Kendinizden bahseder misiniz?" sorusu ileriye yönelik hedefleriniz ve güçlü yönlerinizi anlatmanızı hedefleyen bir sorudur. Bunun dışında işverene şirket ve başvurduğunuz pozisyon hakkında sorular sormanız sizin bu iş ile ilgilendiğinizin bir göstergesidir.

İşverene Work & Travel programı ile ABD'de çalışacağınızı ve J-1 statüsü ile ABD'de bulunacağınızı belirtmeniz size fayda sağlayacaktır.


Görüşme sonrasında sizin de işverene birkaç soru sormanız beklenir. Yine şirketin yapısı, nasıl bir bölgede yer aldığı, etrafında bulunan yerleşim yerleriü v.b gibi birkaç soru sorabilirsiniz. Görüşme sona erince, işverene ne zaman karar vereceğini sorabilirsiniz. Karar ile ilgili olarak onların mı sizi arayacağını yoksa sizin mi aramanız gerektiğini öğrenin. Mülakatı yapan kişiye size zaman ayırdığı için teşekkür edin.


Work and Travel Kapsamında Çalışabileceğiniz İş Türleri

Turizm sektörünün en canlı olduğu yaz aylarında ortaya çıkan iş açığını kapatmak amacı ile Amerikan Hükümeti'nin uluslararası öğrencilere en fazla 4 ay olmak üzere çalışma izni verdiği Work and Travel programı çerçevesinde birçok farklı alanda çalışma imkanı bulabilirsiniz. Restoranlar, oteller, eğlence parkları, kamplar, tatil köyleri, fuarlar, ulusal parklar en popüler iş alanlarıdır.

Eğlence Parkları

Amerika’da yaz ayları ile birlikte birçok sayıda eğlence parkı tatilcilere kapılarını açar. Yaz aylarında milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu parklarda birçok öğrenci park görevliliği, bilet satışı, yiyecek ve içecek reyon görevlisi, temizlik işleri sorumlusu veya yardımcısı gibi işlerde çalışırlar.

Oteller ve Tatil Köyleri

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da özellikle yaz aylarında oteller ve tatil köyleri tatilcilerin akınına uğrar. Milyonlarca Amerikalı'nın tatilini geçirmek için gittiği tatil köyleri, oteller ve diger tatil beldelerinde uluslararası öğrencilere birçok iş imkanı doğar. Garson, barmen, aşçı, komi, resepsiyonist, temizlik görevlisi ve diger işlerde çalışabileceğiniz oteller ve tatil köyleri “Work & Travel” programında en çok öğrenci talebinde bulunan sektörlerden biridir. Bu sektörde çalışan öğrencilerin konaklama ve yemek ihtiyaçları işveren tarafından karşılanabilirmektedir.

Fast Food İşletmeleri

Amerikan yemek kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan “fast food “ işletmeleri, yaz ayları ile birlikte “WAT” programina katılan öğrencileri işe almak için en çok talepde bulunan sektörlerden birisidir. Bu sektörde çalışan öğrenciler, hem maaş olarak uygun bir ücret kazanırlar hem de yemek masrafları daha az olacağından maaşlarından tasarruf sağlarlar.

Plaj ve Havuzlar

Yaz aylarında okyanusa kıyısı olan bölgelerde plajlar, okyanusa kıyısı olmayan bölgelerde havuzlar birçok Amerikalı'ya hizmet vermektedir. Birçok yabancı öğrenci bu dönemde plaj ve havuzlarda çalışma imkanı bulur. Programa katılan öğrenciler cankurtaran, temizlik görevlisi, bar ve büfelerde servis elemanı olarak çalışabilmektedir.

Ulusal Parklar

Amerikalıların doğaya olan düşkünlüklerinin bir sonucu olarak Amerika'da birçok ulusal park bulunmaktadır. Yaz aylarında Amerikalılar'ın en gözde tatil beldelerinden biri olan Ulusal Parklar'da bir çok iş imkanı bulunmaktadır.. Bu parklar içerisinde yeralan birçok farlkı alanda çalışma imkanı bulabileceğiniz gibi boş zamanlarınızda doğa ile iç içe bir ortamda tatil yapma olanağını bulacaksınız. Konaklama maliyetlerinin diğer yerlere nazaran daha düşük olduğu Ulusal Parklar Work & Travel programında en çok tercih edilen işler arasındadır.

Program Süresi ve 30 Gün Kuralı

DS–2019 formuna girilen program tarihleri program süresini belirler ancak hiçbir programın süresi dört ayı geçemez. Katılımcılar DS–2019 formunda belirtilen tarih aralığı dışında çalışamaz. Program süresinin uzatılması mümkün değildir.

İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) J-1 programının bütün katılımcılarına, programlarının tamamlanmasının ardından 30 günlük bir turist statüsü sağlar. Bu dönem DS-2019 formunda yazılı olan program tarihlerine dahil değildir, yani 30 Gün Kuralı çalışma izninin bitiş tarihi ile başlamaktadır.

INS (Immigration and Naturalization Service) Work and Travel programına katılan öğrencilere de, program süresi sona erdikten sonra, Amerika'da 30 gün süreyle gezi amaçlı kalma hakkı sunuyor.Bu 30 günlük süre, work and travel programına katılan öğrencilerin geri dönüş hazırlıklarını rahatça yapabilmesi ve kalan zamanlarında da Amerika Birleşik Devletleri'ni gezebilmesi için tanınmış bir süreçtir.

Programa katılan öğrenciler 30 günlük süre içinde Amerika dışında bir ülkeye gitmesi durumunda, Amerika'ya tekrar giriş yapamayabilirler. Bu süreyi Amerika içi gezilerle geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Kanada ya da Meksika gibi ülkelere yapılan gezilerde de bu ülkelerden direk olarak kendi ülkelerine dönmeleri gerekmektedir. Bu süreyi aşan ve gerekli izne sahip olmadan Amerika'da kalan kişiler tutuklanarak sınırdışı edilecek ve bu kişiler hakkında hukuki işlem başlatılacaktır.

Bu dönem başka amaçlarla kullanılamamaktadır. ABD sınırları dışına çıkan katılımcılar bu süreçte geçerli J-1 statüsünde olmayacakları için, DHS bu katılımcıların ABD’ye tekrar girmesine izin vermeyebilir.Ek olarak, vize kurallarının ihlali ileride herhangi bir Amerikan vizesi almanızı tehlikeye sokabilmektedir.


Mezun com dan alıntıdır

2 yorum:

  1. Ön kayıt için başvuracakların hem indirimli kayıt olma hemde en güzel Work and Travel işlerini seçebilme imkanını yakalacaklar. Ve şu hatırlatma da aklınızda olmasını isterim Amerika Uçak Bileti en ucuz alım tarihleri Kasım-Aralık ve Ocak ayları en ucuz bilet alım ayları olduklarını unutmayın.

    YanıtlaSil
  2. Amerika Dil Okulu bakımından tüm dünyanın en fazla tercih edilen ülkedir diyebiliriz. Yani tüm dünya İngilizce öğrenmek için birinci tercih Amerika 'dır. Amerika Dil Okulu seçimin en büyük nedeni; çok fazla dil okulu olması hemde her bütçeye göre dil okulu bulunabilmesidir. Ve Dil Okulu kayıtlarının hızlı bir prosüdür ile kolayca geçilebilmesinin Amerika Dil Okulu tercihlerinin artmasının başlıca nedenlerindendir. Amerika 'da yaşamında oldukça uygun olması da sizin artınıza olacaktır. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamakta İngiltere 'deki yaşamdan daha ucuz olmasından dolayı yaşam değerleri daha uygundur.

    İngiltere Dil Okulu ise Dünya da İngilizce Dil Okulu kayıtlarında en fazla öğrenci kabul eden ikinci ülke diyebiliriz. Dil Okulu kalitesi oldukça yüksektir diyebiliriz. Ve Amerika 'da olduğu gibi tüm Dünya ülkelerinden öğrencilerin dil eğitimi için tercihidir. Ucuz Dil Okulu bulmak biraz zor olsada alının eğitim oldukça fazladır. Yaşam Türkiye 'ye göre biraz pahalı gelebilir ama öğrenim hızlı olacağından alınan eğitimin kalitesine değebilir.

    Sonuç olarak değerlendirme yaparsak, Dil Okulu, sadece ingilizce eğitim almanız için en ideal seçim olacaktır. Work and Travel ise Amerika 'da yaz tatiliniz boyunca hem çalışıp para kazanacak hemde var olan ingilizcenizi geliştirmenizi sağlayacak değişim proğramıdır.

    YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...