11 Ocak 2010 Pazartesi

İskoçya'da Üniversite Eğitimi
İskoçya’nın eğitim sistemi İngiltere’yle genel olarak aynı özelliklere sahiptir. Ancak belli başlı bazı farklılıklar görülmektedir.

İskoçya Eğitim Sistemi

Lisans derecesi 4 yıl sürmekte olup İngiltere gibi A Level yerine SCE(İskoçya Eğitim Sertifikası) verilir.

A Level eğitim, 2 yıllık bir eğitimken SCE, bir yıllık bir eğitimdir.

Yüksek öğrenime girmek için 13 yıl eğitim görme şartı isteyen İngiltere’nin aksine İskoçya’da 12 yıl eğitim görmek yeterlidir.

İskoçya’da üniversitelerin yanında yükseköğrenim veren farklı okullarda bulunmaktadır. Bu okullarda pratiğe yönelik dersler verilip mesleki ağırlıklı çalışmalar yapılmakta ancak son zamanlarda lisans eğitimi verilmektedir.

İskoçya’nın Eğitim Sistemi

İskoçya’nın eğitim sisteminde diğer ülkelere göre bazı farklılıklar görülür. İskoçya’da lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’de lise bitirip İskoçya’da eğitim görmeye giden bir kişi önce hazırlık eğitimine tabi tutulur. İskoçya’da lise mezunları A Level denilen bir eğitime tabi tutulur sonrasında üniversite eğitimi alırlar. Türkiye’deki lise mezunları, İskoçya’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden Foundation eğitimine alınırlar.

A LEVEL

Üniversite eğitimine başlayabilmek için zorunlu bir eğitimdir. İki yıl görülen bu eğitimin ardından 3 yıl süren üniversite eğitimi gelir. A Level eğitimi, önlisans eğitimi gibidir. 3’er aylık dönemler halinde 5 veya 6 dönem sürer. A Level programı sonunda, öğrenciye aldığı her derse karşılık bir diploma verilir. (İletişim diploması, ekonomi diploması,...) A Level, bir çeşit üniversiteye hazırlık programıdır. Bu yüzden öğrenciler, üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersler almalıdırlar.

A Level’a başvuru için gerekli olanlar;


Lise diploması
Yüksek not ortalaması
Referans mektubu
TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
Şimdiye kadar aldığınız serifikalar
Transkript belgesi
Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

İskoçya eğitim sisteminde varolan diğer bir farklılık ise, Foundation sistemine yöneliktir.

FOUNDATION

Foundation sistemi, A Level ‘a alternatif olarak sunulan bir eğitimdir. Bir yıl süreyle hem dil dersleri hem de üniversiteye yönelik dersler görülmektedir. Ancak bu eğitimin sonunda her istediğiniz üniversiteye geçiş yapamazsınız. Çoğu üniversite, giriş koşulunda A Level eğitimi şart koşmaktadır.

Foundation eğitimi için, İngilizce bilginizin de yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kısacası foundation eğitimi, yoğunlaştırılmış A Level eğitimidir. Ancak onun yerine geçmez. Bu yüzden Foundation eğitimi almadan önce, hangi üniversiteye geçmek istediğinizi ve o üniversitede bu eğitimin tanınıp tanınmadığını öğrenmelisiniz.

Foundation eğitimi sırasında, Mühendislik, Fen Bilimleri ve Eczacılık, İşletme, Muhasebe ve Ekonomi, Hukuk, Sosyal Bilimler, Psikoloji ve Medya, Sanat ve Tasarım, Bilgisayar Bilimleri üzerine eğitim alınabilir. Üniversitede de aynı bölümlere devam edilmektedir.

İdealsas com dan alıntıdır.

Not: İskoçya'da üniversite eğitimi 4 yıldır ve bu nedenle İngiltere'de ki gibi Foundation Yılı okuyup geçilirse üniversite eğitimi 5 yıla uzadığından, yabancı öğrencilere alternatif bir program sunulur: Lisans Sertifika Programı. Bu program; üniversite öncesinde yabancı öğrencilere sunulan; bir yıl süreli bir hazırlık eğitimidir. Lisans Sertifika programını 1 yılda başarı ile tamamlayan öğrenciler İskoçya üniversitelerine direk 2.sınıftan başlama hakkı elde ederler ve böylece yine toplamda 4 yılda üniversiteyi bitirirler.

Faydalı olabilecek linkler,


İskoçya'daki Bütün Üniversiteler

İskoçya Üniversiteleri

İskoçya'da Yaşam

3 yorum:

 1. edinburgh üniversitesinde işletme okumak istiyorum ve dil öğrencisiyim fakat matematiğim mat 1 düzeyi kabul edilir miyim

  YanıtlaSil
 2. Amerika Dil Okulu bakımından tüm dünyanın en fazla tercih edilen ülkedir diyebiliriz. Yani tüm dünya İngilizce öğrenmek için birinci tercih Amerika 'dır. Amerika Dil Okulu seçimin en büyük nedeni; çok fazla dil okulu olması hemde her bütçeye göre dil okulu bulunabilmesidir. Ve Dil Okulu kayıtlarının hızlı bir prosüdür ile kolayca geçilebilmesinin Amerika Dil Okulu tercihlerinin artmasının başlıca nedenlerindendir. Amerika 'da yaşamında oldukça uygun olması da sizin artınıza olacaktır. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamakta İngiltere 'deki yaşamdan daha ucuz olmasından dolayı yaşam değerleri daha uygundur.

  İngiltere Dil Okulu ise Dünya da İngilizce Dil Okulu kayıtlarında en fazla öğrenci kabul eden ikinci ülke diyebiliriz. Dil Okulu kalitesi oldukça yüksektir diyebiliriz. Ve Amerika 'da olduğu gibi tüm Dünya ülkelerinden öğrencilerin dil eğitimi için tercihidir. Ucuz Dil Okulu bulmak biraz zor olsada alının eğitim oldukça fazladır. Yaşam Türkiye 'ye göre biraz pahalı gelebilir ama öğrenim hızlı olacağından alınan eğitimin kalitesine değebilir.

  Sonuç olarak değerlendirme yaparsak, Dil Okulu, sadece ingilizce eğitim almanız için en ideal seçim olacaktır. Work and Travel ise Amerika 'da yaz tatiliniz boyunca hem çalışıp para kazanacak hemde var olan ingilizcenizi geliştirmenizi sağlayacak değişim proğramıdır.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba! Şu an üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Edinburgh'da Tıp okumak istiyorum. Ücretler bildiğim kadarıyla epey fazla. Burs bulabilme imkanım var mı? Kabul başvurusu yollama süreci hakkında tavsiye verebilir misiniz? Sosyal başarıların burs bulmaya katkısı olabilir mi? linkedin profilim :https://tr.linkedin.com/in/7eda7

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...