25 Aralık 2011 Pazar

Amerika'da Dil Okulu
Üniversiteyi bitirir bitirmez soluğu dil öğrenmek için Amerika'da alan biri olarak, nacizane bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Belki birilerinin işine yarar...

Açıkçası benim seçimimde en önemli kriter, o hep filmlerde gözümüze gözğümüze sokulan Amerikan rüyasıydı. İngiltere'ye oldum olası gitmeyi hiç düşünmedim zaten. İnsanları falan hep soğuk gelir bana... Malta'ya gitmişliğim vardır 2 ay. 2 ay için ideal ama daha fazlası için kesinlikle değil. Adanın bir ucundan bir ucuna yarım saatte gidebiliyorsunuz. yani uzun dönem gidecekler için çok sıkıcı olabilir.

Eğer gitmeyi kafaya koyduysanız, en mühim iş gideceğiniz şehiri seçmek. Malum Amerika'da insanlar, iklimler, hayat şartları abartısız her eyalette çok büyük farklılıklar gösteriyor. Ben 3 tane farklı eyalette tamamladım eğitimi. ilk durağım San Diego oldu.

Şehir seçiminden sonra iş okul belirlemeye geldi. Ben Els'te başladım ve orada bitridim eğitimimi. Arada başka okullarada gittim. ama pişman olup tekrar döndüm ELS'e. bunların sebeplerini yazacağım... Amerika'da en yaygın olan okul ELS ve Kaplan'dır. Bunlar okullar arasında fiyatı ve kalitesiyle diğerlerinden farklılık gösterir. Onun dışında Bunların bir alt klasmanında Embassy ve İntrax gelir. ki bunlarda tercih edilebilir okullardır. devamsızlıkta falan daha esnek davranırlar. ELS ve Kaplan'ın devamsızlık konusunda hiç affı yok. Hemen gerekli birimle irtibata geçip vizenizi iptal ettiriyotlar. Üçüncü seçenek ise, lokal dil okulları. Her şehirde bulunan çok ucuz okullar. Bunların tercih sebebi, devamsızlık sorununun olmaması ve ucuz olması. Fakat vize görüşmesine buradan alınan kabullerle gitmek sıkıntı olabilirmiş. öyle diyorlar. Bunu genellikle oraya çalışmak için giden öğrenciler tercih ederler.

Neyse, vizemi aldıktan sonra ( F-1 vizesidir. genelde 5 yıllık olur. askerlik, vs sıkıntınız varsa gideceğiniz süre kadar verirler ) uçağa atlayıp yepyeni bir maceraya yelken açtım.. Şehire ilk geldiğimde, o meşhur gökdelenlerle dolu downtownı görmek bile bambaşka bir şeydi benim için. ha bu arada, kalacak yeri gelmeden halletmek lazım. Yoksa yer bulmak mümkün değil. Ben gelmeden vantaggio isimli oranın meşhur yurdunda yerimi ayırtmıştım. oda fiyatları; share odalar kişi başı 450, single odalar 800 dolar. ev tutarım derseniz, ev kiraları minimum bin dolardan başlar ve yerine göre artar. ki arkadaş bulduktan sonra eve çıkmak çok çok mantıklı. Aile yanıda tercih edilebilir. İngilizce açısından yararlıdır. Ben denedim. yapamadım, çıktım.

İnsanlar, San diego'da inanılmaz sıcakkanlı. Yolda yürürken hiç tanımadığınız insanlar halinizi, hatrınızı sorar, gülümserler. Bunlara şaşırmayın; çünkü hergün karşılaşacaksınız. Şehirde güvenlik sıkıntısı kesinlikle yok. Gece kaçta çıkarsanız çıkın, istediğiniz yerde yürüyebilirsiniz, tek bir Allah'ın kulu dönüp bakmaz. Şehirde Türk restoranları var ve oldukça revaçtalar. Onun dışında, bildiğimiz gibi fast food macburi seçenek. Sulu yemek kesinlikle yok hiçbir yerde. ancak çorba içebilirsiniz bazı restoranlarda. ortalama bir öğününüzü dışarda yediğnizi farzederek söylüyorum ki, 5-6 dolara getirebilirsiniz. Seçiminize göre artabilir ama kesinlikle azalmaz :) Şehir hakkında daha başka bir yazı yazmayı planlıyorum. Onun için biraz okuldan devam edelim.

Okulda iki program var: yoğun ve normal. Ben yoğun programı seçtim. ki kesinlikle tavsiye etmem. zaman ve para kaybı kesinlikle. öğleden sonra hiçbir şey yapmıyorsunuz. sizden alt veya bir üst seviyede insanlarla film izleyip, çeşitlik aktiviteler yapıyorsunuz. yani çok lüzumsuz işler. onun dışında şehirdeki çeşitli aktivitelere katılmak daha akıllıca ve zevkli. Dersler sabah 8.20 de başlar, öğlen 12 gibi biter. bir saat ara vardır. okulu bitenler dağılır, diğerleri bir saat sonra gelirler. ELS'in en önemli avantajı; eğer ki üniversiteye gidecekseniz yahut master düşünüyorsanız, buradan mezun olduktan sonra anlaşmalı oldukları üniversitelere sınavsız girebilirsiniz. 12 leveldir totalde. buradan aldığınız belgeyi yüzden fazla üniversitede kullanabilirsiniz.

Amerika'daki okullarının yüzde 90 ınında arap ve asya'lı öğrenciler vardır. Bu hangi okula giderseniz, nereye giderseniz gidin değişmez. o yüzden şaşırmayı. Tabi ki Biz Türkler de heryerin olmazsa olmazlarıyızdır.. Genellikle öğrenciler kendi milletlerinden olanlarla arkadaşlık kurarlar. ki bu ingilizcemiz için hiçte iyi bir şey değil. peki ben ne yaptım ? arkadaş grubumunun hepsi Türk'tü. o yüzden 7 ay da bitecek iş, 1 yılda bitti. ha pişman değilim, o ayrı....

Özetle kesinlikle tavsiye ederim Amerika'yı. Ben çok güzel günler geçirdim ve şimdi mumla arıyorum o günlerimi.

Sorusu olan arkadaşlar yorum bırakabilirler.

Bundan sonraki yazıda, şehirleri anlatacağım. o da seçimlerinde zorlanan arkadaşlar için yardımcı bilgi olabilir.

5 yorum:

 1. Verdiginiz güzel bilgiler için teşekkür ederiz. Burun estetiği ameliyatı hizmetlerimiz için

  bizden bilgi alabilirsiniz

  YanıtlaSil
 2. Maldivler 1.200 adanın 281'inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada halen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır.

  YanıtlaSil
 3. Amerika Dil Okulu bakımından tüm dünyanın en fazla tercih edilen ülkedir diyebiliriz. Yani tüm dünya İngilizce öğrenmek için birinci tercih Amerika 'dır. Amerika Dil Okulu seçimin en büyük nedeni; çok fazla dil okulu olması hemde her bütçeye göre dil okulu bulunabilmesidir. Ve Dil Okulu kayıtlarının hızlı bir prosüdür ile kolayca geçilebilmesinin Amerika Dil Okulu tercihlerinin artmasının başlıca nedenlerindendir. Amerika 'da yaşamında oldukça uygun olması da sizin artınıza olacaktır. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamakta İngiltere 'deki yaşamdan daha ucuz olmasından dolayı yaşam değerleri daha uygundur.

  İngiltere Dil Okulu ise Dünya da İngilizce Dil Okulu kayıtlarında en fazla öğrenci kabul eden ikinci ülke diyebiliriz. Dil Okulu kalitesi oldukça yüksektir diyebiliriz. Ve Amerika 'da olduğu gibi tüm Dünya ülkelerinden öğrencilerin dil eğitimi için tercihidir. Ucuz Dil Okulu bulmak biraz zor olsada alının eğitim oldukça fazladır. Yaşam Türkiye 'ye göre biraz pahalı gelebilir ama öğrenim hızlı olacağından alınan eğitimin kalitesine değebilir.

  Sonuç olarak değerlendirme yaparsak, Dil Okulu, sadece ingilizce eğitim almanız için en ideal seçim olacaktır. Work and Travel ise Amerika 'da yaz tatiliniz boyunca hem çalışıp para kazanacak hemde var olan ingilizcenizi geliştirmenizi sağlayacak değişim proğramıdır.

  YanıtlaSil
 4. Yurtdışı EğitimAmerika her fırsat için harika bir yer dil öğrenmek içinde öyle bazı bölgeleri güvenilir değilmiş diye duydum araştırıp gitmekte fayda var

  YanıtlaSil
 5. Bu, böbrek satmak isteyen herkese açık bir ilan, böbrek nakli ihtiyacı olan hastalarımız var, bu nedenle böbrek satmakla ilgileniyorsanız, lütfen iowalutheranhospital@gmail.com adresindeki e-posta adresimizden bizimle iletişime geçin.
  Ayrıca +1 515 882 1607 numaralı telefondan whatsapp'ı arayabilir veya bize yazabilirsiniz.

  NOT: Güvenliğiniz garanti altındadır ve hastamız, onları kurtarmak için böbrek bağışı yapmayı kabul eden herkese büyük miktarda para ödemeyi kabul etmiştir. Sizden haber almayı umuyoruz, böylece bir hayat kurtarabilirsiniz.

  YanıtlaSil

İletişim Adresi

Arkadaslar, sorduğunuz soruları başlık altından takip etmek ve cevaplamak oldukça zor. O yüzden bundan sonra merak ettiklerinizi lütfen ulus...